Nowy i Stary Sącz oraz powiat nowosądecki z uchwalonym budżetem. Jakie inwestycje czekają nas w tym roku?

03.01.2019

Gminy, miasta i powiaty z naszego regionu pracują w pocie czoła, żeby zdążyć uchwalić budżet na ten rok. W razie braku porozumienia może to całkowicie sparaliżować pracę samorządu. Wzięliśmy pod lupę uchwalone budżety Nowego i Starego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego.

W Nowym Sączu może zabraknąć pieniędzy na kluczowe inwestycje w 2019 roku. Radni uchwalili budżet miasta na ten rok, w którym brakuje 30 milionów złotych. Deficyt ma zostać pokryty 30-milionowym kredytem. Jednak prezydent Ludomir Handzel tłumaczy, że wiele inwestycji wpisanych do budżetu nie ma pełnego finansowania. – Jednym z przykładów jest remont estakady na ulicy Tarnowskiej. W budżecie przewidziane jest 200 tysięcy złotych, a potrzebujemy ponad 3 miliony złotych. To zadanie prawdopodobnie nie zostanie wykonane w tym roku – dodaje prezydent.

Budżet na ten rok zaplanowała jeszcze administracja byłego prezydenta Ryszarda Nowaka. Na sesji budżetowej radni byli zgodni co do tego, że nie jest to wymarzony budżet.

Wystarczającej kwoty nie ma również na remont nawierzchni pod wiaduktem na ulicy Zielonej w Nowym Sączu, z potrzebnego 1,5 miliona w budżecie znalazło się jedynie 500 tysięcy złotych.

Problem może być również z remontem ulicy Krakowskiej czy budową chodników na ulicy Dunajcowej i przebudową ulicy Starowiejskiej.

Pieniędzy brakuje również na rewitalizację Parku Strzeleckiego i remont ulicy Jana Pawła II.

Większych problemów nie powinno być z dokończeniem budowy nowego mostu heleńskiego i stworzeniem bulwarów nad Kamienicą, na które miasto ma już zarezerwowane pieniądze. Na ostatniej sesji w 2018 roku, radni i prezydent podkreślali, że uchwalony budżet będzie w ciągu roku wielokrotnie modyfikowany.

Budżet z deficytem ma również Stary Sącz. Wpływy do miejskiej kasy oszacowano na ponad 120 milionów złotych. Wydatki to prawie 150 milionów, co oznacza, że deficyt sięgnie 26 milionów złotych. Władze miasta i gminy chcą go spłacić kredytem i pożyczkami. Najwięcej, bo aż ponad 50 milionów złotych pochłoną inwestycje w kanalizację i gospodarkę wodno-ściekową.

Władze powiatu nowosądeckiego pokazały, że można inwestować i równolegle nie zaciągać kredytów. Radni przyjęli budżet na ten rok, który wyjątkowo nie będzie z deficytem. W sumie 2019 rok powinien zakończyć się dla powiatu z prawie milionem złotych na plusie. Mimo tego nie zabraknie inwestycji.

– Zaplanowaliśmy prawie 30 milionów na inwestycje, głównie te drogowe. Jednak budżet ma to do siebie, że w ciągu roku można go modyfikować. Zaplanowaliśmy dochody na poziomie 146 milionów, a wydatki 145 milionów, co da nam lekką nadwyżkę w budżecie – tłumaczy Marek Kwiatkowski, starosta powiatu nowosądeckiego.

Wśród najważniejszych inwestycji władze powiatu wymieniają rozbudowę budynku Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu, gdzie powstanie nowa hala sportowa. Mieszkańcy nadal będą mogli skorzystać z programu likwidacji wyrobów azbestowych, na który przeznaczono prawie milion złotych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zadłużenie powiatu na koniec tego roku powinno wynieść prawie 59 milionów złotych.

Posłuchaj:
Ludomir Handzel
Marek Kwiatkowski
Jakub Pędzich
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Michał Dąbrówka
play
Słowo za Słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30