W nowym roku wchodzą kwartalne opłaty za śmieci

09.12.2019

Od stycznia 2020 roku za odpady można płacić kwartalnie – do 10 dnia miesiąca następnego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że upomnienia za nieuiszczenie opłaty w terminie przyjdą 4 razy do roku, a nie 12, jak do tej pory.

Urzędnicy przekonują, że to po prostu wygodniejsze.

Twierdzą też, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom niektórych mieszkańców i jak wyjaśnia skarbnik miejski, Sławomir Kolasiński, przyjęcie uchwały o kwartalnym rozliczeniu nie wyklucza płacenia nadal rachunków co miesiąc.

– Wolelibyśmy – jeśli ktoś płacił dotąd miesięcznie – żeby płacił kwartalnie, ale umożliwiamy również płacenie w systemie miesięcznym, kwartalnym i może ktoś zapłacić też za cały rok z góry. Dla naszych potrzeb lepiej byłoby żeby mieszkańcy wpłacali kwartalnie lub rocznie, a nie miesięcznie, po prostu mniej jest wtedy biurokracji, papierologii.

Innego zdania są niektórzy radni, którzy uważają, że nie wszystkich stać na płacenie większych kwot kwartalnie.

– Kogo stać i ma taką możliwość może zapłacić z góry za cały rok, natomiast żeby ograniczyć ilość księgowania tych wpłat, to mają być opłaty raz na trzy miesiące, ale równocześnie wzrastają te opłaty systematycznie i to raz na 3 miesiące dla niektórych rodzin będzie wydatek znaczny. Dlaczego zakładamy, że wszyscy zarabiają bardzo dużo i stać ich, bo jakieś oszczędności z tytułu księgowania uzyskamy – mówi Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu PiS.

Za ostatni kwartał opłatę za śmieci trzeba będzie uiścić do połowy grudnia.

Posłuchaj:
Sławomir Kolasiński
Ryszard Pagacz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN