O efektach walki ze smogiem dyskutowali samorządowcy

10.02.2020

Jesteśmy coraz bardziej świadomi jakości powietrza – mówił Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim podczas specjalnej konferencji.

W Dębicy zorganizowano spotkanie pod hasłem „Kampania na rzecz czystego powietrza – edukacja i praktyka”.

Na Podkarpaciu mieszkańcy inwestują w nowe piece, instalacje fotowoltaiczne, ale także informują Straż Miejską, z których miejsc, wydobywa się czarny dym – dodaje Andrzej Kulig.

– W miastach jest coraz mniej tych kopcących źródeł ciepła. Straże Miejskie wiedzą o tych miejscach, gdzie łamane jest prawo, bo zgłaszają sąsiedzi swoich sąsiadów. W tym przypadku to nie donos, a postawa obywatelska, bo to informacja, że ktoś narusza przepisy ochrony środowiska i zagraża nie tylko sobie ale i otoczeniu.

Sporą rolę w walce ze smogiem mają samorządy. Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy podczas konferencji mówił o projektach realizowanych przez miasto.

– Odwiert geotermalny był jednym z takich zadań gdzie wiedzieliśmy, że będzie się mniej palić. Wiemy, ze jest woda, wiemy na jakiej jest głębokości. Będziemy aplikować o kolejne środki. Udało się założyć ponad 600 instalacji fotowoltaicznych. Teraz bierzemy udział w programie Gmin Dorzecza Wisłoki na wymianę pieców na piece gazowe.

W konferencji wzięli udział samorządowcy z całego Podkarpacia.

Organizował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i miasto Dębica.

Posłuchaj:
Andrzej Kulig
Mariusz Szewczyk
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Artur Michałek
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za Słowo (NS)- Dariusz Woźniak
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN