O kondycji miejskich spółek na sesji – trzy mają straty

20.09.2017

Trzy z 10 spółek miejskich zakończyły półrocze stratami. Największe – bo sięgające blisko 400 tysięcy złotych i po raz pierwszy od wielu lat są w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych.

Urzędnicy tłumaczą, że główną przyczyną są wynikające z pogody późno rozpoczęte prace na drogach. – Na złe wyniki spółki wpłynęły również wyższe koszty robót drogowych czy kumulacja remontów – tłumaczy Daniela Motak, rzecznik magistratu. – Akurat w pierwszym półroczu nastąpiła też kumulacja wydatków na naprawy i remonty sprzętu a także koszty prowadzenia składowiska, które są sporo wyższe niż opłaty za odbiór śmieci. Spółka do tego dokłada – dodaje rzeczniczka.

Zarząd Zespołu Przychodni Specjalistycznych, w którym straty sięgnęły z końcem czerwca 244 tys. zł, wyjaśnia rozbudową przychodni i zakupem sprzętu. – Koszty prac i zakupów wyniosły około 5 mln zł, ale spółka już straty nadrabia – w lipcu już była na plusie, więc sytuacja jest bezpieczna – tłumaczy Daniela Motak.

Najmniejsze, bo sięgające blisko 220 tys. straty są w MPK. Zarząd spółki tłumaczy je m.in. mniejszą liczbą przewozów. – Rosną koszty wynagrodzeń, ubezpieczeń komunikacyjnych i ceny paliwa. Ta strata nie niesie zagrożenia dla płynności firmy ani nie zagraża planom, które w najbliższych miesiącach będzie realizować. Chodzi o zakup 40 autobusów – dodaje rzeczniczka magistratu.

Prezesi miejskich spółek, które wyszły na minusie w pierwszej połowie roku przekonują, że straty już nadrabiają i nie ma powodów do niepokoju. Dodajmy, że musieli oni w tym roku przejść z umów o pracę na kontrakty, co wiąże się z możliwością natychmiastowego zwolnienia bez odprawy.

Najlepiej wypadł MPEC, który dostarcza ciepło. Zyski przekroczyły 10 milionów zł. Na drugim miejscu są Tarnowskie Wodociągi, które zarobiły ponad 2,6 miliona zł.

Kondycja miejskich spółek będzie jednym z głównych tematów czwartkowej sesji rady miasta. Więcej o tym także podczas porannej środowej rozmowy w programie Słowo za słowo z przewodniczącym Rady Miasta Kazimierzem Koprowskim.

Posłuchaj:
Daniela Motak
Daniela Motak
Daniela Motak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30