O wsparciu małżeństwa i rodziny na II Sesji Plenarnej V Synodu [ZDJĘCIA]

27.04.2019

Małżeństwa i rodziny potrzebują wzmocnienia i naszego wsparcia. To zadanie zarówno dla duchownych, jak i świeckich – mówili uczestnicy II Sesji Plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Wydarzenie z udziałem ponad 300 osób, członków synodu odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Praca z rodzinami nie może ograniczać się do działań synodalnych, musi być ciągła i przejawiać się w różnych formach duszpasterstwa. – W naszej parafii działa Stowarzyszenie Rodzin Katolickich czy poradnia rodzinna, która służy pomocą zwłaszcza młodym przygotowującym się do przyjęcia sakramentu małżeństwa – mówi radiu RDN ks. Wiesław Majka, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szczurowej.

Inni dodają, że synod jest po to, aby podejmować ważne, wiążące działania związane z rodziną i z jej odbudowywaniem.- Kryzys rodziny w naszych czasach bardzo jest widoczny i tutaj trzeba podjąć działania, aby faktycznie przywrócić rangę rodziny i jej wartość w świadomości społecznej. 

Biskup ordynariusz Andrzej Jeż wyraził radość, że diecezjanie podejmują działania w zakresie poprawy duchowej kondycji małżeństwa i rodziny.

Jestem przekonany, że przede wszystkim same rodziny podejmują trud podniesienia poziomu życia rodzinnego, małżeńskiego, czerpiąc z Ewangelii i z sakramentów, z życia we wspólnocie Kościoła. Duszpasterze nie będą przeszkadzać, wręcz przeciwnie, będziemy starali się, wsłuchując się także w głos świeckich pomagać w posłudze dla małżeństw, dla rodzin, aby poziom życia rodzinnego, małżeńskiego się cały czas podnosił – powiedział w rozmowie z RDN bp Jeż.

Aby podnieść wartość rodziny musimy mocniej o nią zadbać. Bardzo ważne jest to, aby została doceniona kobieta w swojej roli matki, w swojej roli żony i mężczyzna jako ojciec, jako mąż, żeby każdy się rozwijał odpowiednio do swojego stanu, do swojej płci, żeby te różnice były widoczne. Żyjemy w takim świecie, gdzie one się coraz bardziej zacierają – mówi Magdalena Kleczyńska, doradca rodzinny, działająca w Komisji Małżeństwa i Rodziny.

Młodzi ludzie potrzebują, aby poświęcić im więcej czasu – dodaje Piotr Smajdor, jeden z prelegentów tarnowskiej sesji. – Reprezentuję wspólnotę Mężczyzn św. Józefa. Młodzi mężczyźni potrzebują się wygadać, potrzebują spotkać się z mężczyzną dorosłym, z ojcem. Mamy kryzys ojcostwa, zapewne również dotyka on kobiety, matki. Musimy wspólnie podjąć wyzwanie i pokazać młodym, że można – powiedział Piotr Smajdor.

Ks. Rafał Wierzchanowski, przewodniczący Komisji Prawnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, członek Komisji Głównej mówił podczas sesji o tym, dlaczego katecheza przedmałżeńska to jedyna i istotna forma przygotowania do zawarcia małżeństwa.

Wielu młodych pochodzi z rodzin, gdzie ta kondycja duchowa jest osłabiona, wielu pracuje za granicą, różnie jest z praktykowaniem ich wiary, modlitwy i dlatego ten nacisk synodu na katechezę przedmałżeńską ma uświadomić prawa i obowiązki w małżeństwie, ale także zwrócić uwagę na ten element łaski sakramentalnej, modlitwy, wspólnego przeżywania świąt, niedzieli – podkreśla ks. Wierzchanowski.

Dziś trudno mówić o sakramencie małżeństwa. Współczesny świat jest nastawiony na konsumpcjonizm, egoizm i szybkie życie – mówią Iwona i Andrzej Bernachowie z parafii w Tarnowie – Mościcach, ze wspólnoty Domowego Kościoła.

– Sakrament małżeństwa stawia wymagania. – Najważniejsze w tym naszym związku i trwaniu jest miłość i wzajemne zaufanie sobie. To jest najtrudniejsze, ponieważ spotykają się dwie osoby, na początku obce sobie i chodzi o to, żeby tę bliskość stworzyć i ten fundament rodziny i sakramentalnie funkcjonować – mówią.

Jak wynika ze statystyk, jest coraz więcej osób żyjących w związkach niesakramentalnych. To wyzwanie dla Kościoła – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie. – Z roku na rok przybywa duża rzesza ludzi, którzy wchodzą w nowe związki małżeńskie, nie są one sakramentalne z powodu węzła małżeńskiego, który ich wiąże, ale trzeba dodać, że oprócz tych, którzy mają tę przeszkodę węzła małżeńskiego są i takie, które żyją w związku cywilnym, albo w tzw. wolnym związku i nie podejmują żadnych działań, aby zawrzeć sakrament małżeństwa i to jest wielki problem, który staje przed Kościołem – mówi.

Podczas obrad II Sesji Plenarnej V Synodu został jednogłośnie przyjęty dokument – Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej.

Nad kształtem tego dokumentu pracowały m.in. małżeństwa i rodziny, osoby duchowne oraz Parafialne Zespoły Synodalne.

Sesja plenarna jest podsumowaniem pierwszego roku synodowania na temat małżeństwa i rodziny.

Posłuchaj:
Uczestnicy sesji
Bp Andrzej Jeż
Magdalena Kleczyńska
Piotr Smajdor
Ks. Rafał Wierzchanowski
Iwona i Andrzej Bernachowie
Ks. Adam Nita
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN