Obchody 200-lecia najstarszej szkoły średniej

05.11.2018

I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu ma już 200 lat. Za nami uroczyste obchody związane z jubileuszem. Nauka w szkole rozpoczęła się 4 listopada 1818 roku.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta w kościele p.w. św. Kazimierza.

W czasie jej trwania kazanie wygłosił jeden z absolwentów szkoły, arcybiskup Juliusz Janusz. Chętnie wraca do czasów, w których był uczniem tej szkoły. – Przede wszystkim panowała wtedy atmosfera braterstwa. Myślę, że był wtedy ten prawdziwy duch solidarności międzyludzkiej. Arcybiskup poświęcił też sztandar szkoły. W Mszy uczestniczył też biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Jubileusz 200-lecia to też wyjątkowy czas dla obecnego dyrektora szkoły. Aleksander Rybski w tym roku odejdzie na emeryturę. Jest też jej absolwentem i z sentymentem wspomina swoje czasy uczniowskie. – Miałem wspaniałą klasę. Wyszli z niej profesorowie matematyki, psychologowie, lekarze, poloniści i dwóch księży. Gdziekolwiek jestem w świecie i spotykam naszego absolwenta to od razu wiem, że mam pełną pomoc.

Na uroczystości zjechali też licznie inni absolwenci szkoły, którzy wypowiadali się pozytywnie o latach spędzonych w szkole. – Przede wszystkim atmosfera, koledzy i organizacja tego liceum. Było ono bardzo dobrze zorganizowane. To, co wynieśliśmy z tamtych czasów, to taką jedność i wiele wspaniałych wspomnień – usłyszał nasz reporter od jednego z nich.

Po uroczystej Mszy świętej uczestnicy obchodów spotkali się na akademii, która odbyła się w Miejskim Centrum Kultury Sokół. Później w salach budynku szkoły mogli się spotkać dawni absolwenci i powspominać wspólne lata nauki. Był też Bal Absolwenta.

Posłuchaj:
absolwenci
abp Juliusz Janusz
Aleksander Rybski
Grzegorz Pawłowski
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy