Co z obiecaną bezpłatną toaletą na Burku? – interwencja RDN

14.06.2018

Kupcy z tarnowskiego Burku przypominają, że obiecano im bezpłatną toaletę, której wciąż nie ma. I przypominają, że to już półtora roku, gdy zapadła decyzja o zamknięciu bezpłatnej toalety na Placu Łaziennym.

Handlujący, mimo podjętych interwencji, nadal muszą płacić za korzystanie z ubikacji znajdujących się przy placu.

Drobna opłata za jednorazowe skorzystanie z WC pomnożona przez dni robocze w miesiącu rośnie do znaczącej kwoty kilkudziesięciu złotych, które handlujący muszą odjąć od swoich zarobków. – Płacimy za usługę 1,30 zł i już. – Trzeba płacić albo daleko chodzić. – Nieraz ze trzy razy podczas dnia pracy trzeba iść do toalety, to jest wielki problem, bo wydaje się wtedy prawie 5 zł. – Toaleta jest płatna, a powinna być bezpłatna. – Przecież płacimy za miejsce, a toaleta i tak jest płatna. – Dla wszystkich jest to kłopot – mówią handlarze.

Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich tłumaczy, że toalety znajdujące się przy burku zostały oddane w dzierżawę i w związku z tym o zasadach ich użytkowania nie decydują już Targowiska Miejskie.

Jego zdaniem rezygnacja z dzierżawy i całkowite zniesienie opłat za korzystanie z toalet rodzą obawy, że niemożliwe będzie utrzymanie ich w czystości.

Z kolei zwolnienie z opłat tylko handlujących lub wprowadzenie dla nich opłat abonamentowych to, jego zdaniem, problemy organizacyjne i prawne, możliwe byłyby jedynie indywidualne ustalenia pomiędzy osobami handlującymi a prowadzącymi toalety. – Nie tylko nasze place targowe tu się znajdują, tu są też place należące do prywatnych firm. Handlujący zwracają się tylko do Targowisk Miejskich, a w zasadzie do miasta, a osoby, które handlują na prywatnych terenach – a jest to nawet połowa spośród osób handlujących – powinny zwrócić się do właściciela terenu o udostępnienie toalet – komentuje dyrektor Targowisk Miejskich.

Nikła nadzieja na zmiany jednak jest, bo Jacek Chrobak zadeklarował, że zgłosi potrzebę zarezerwowania odpowiedniej kwoty na toalety przy burku w przyszłorocznym budżecie miasta. Co z tego będzie – zobaczymy.

Posłuchaj:
Handlarze
Jacek Chrobak
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN