PO obiecuje sądeckie 500 plus

04.09.2018

500 złotych miesięcznie dla wszystkich osób niepełnosprawnych do 25 roku życia – to obietnica wyborcza kandydata na prezydenta Nowego Sącza Leszka Zegzdy oraz Mieczysława Kaczwińskiego, który ponownie będzie starał się o mandat radnego. Obaj reprezentują Platformę Obywatelską i wystartują pod szyldem Koalicji Obywatelskiej.

Żeby osoby niepełnosprawne mogły dostawać 500 zł miesięcznie, miasto Nowy Sącz musiałoby przeznaczyć na to około 3 milionów złotych rocznie. – W Nowym Sączu jest 480 dzieci niepełnosprawnych w wieku do 25 lat. Jeśli budżet miejski przekracza 500 milionów rocznie, wydaje się, że kwota około 3 milionów nie sparaliżuje miasta – uważa Leszek Zegzda.

Obietnic wyborczych jest więcej. Zegzda i Kaczwiński chcą też, by w ramach tzw. usługi wytchnieniowej osoby niepełnosprawne mogły czasowo (na 2-3 tygodnie) trafić do hospicjum, gdzie będą miały profesjonalną opiekę. – Opiekunowie niepełnosprawnych potrzebują czasem chwili przerwy w opiece – z powodu różnych wydarzeń losowych lub chęci wyjazdu na wakacje czy przeprowadzenia remontu. Gdy uda nam się wybudować nowe skrzydło Sądeckiego Hospicjum, tam mogliśmy zaoferować taką usługę – za niewielką opłatą, ale moglibyśmy poszukać też źródeł finansowania – wyjaśnia Mieczysław Kaczwiński, który jest miejskim radnym, ale też dyrektorem Sądeckiego Hospicjum.

Kandydaci do samorządu z ramienia Koalicji Obywatelskiej zaproponowali też projekt „Złota Rączka”. Chcą, by seniorzy i niepełnosprawni mieli dostęp do darmowej pomocy w drobnych domowych naprawach.

Różne obietnice są domeną kampanii wyborczej. Wsparcie finansowe seniorów i niepełnosprawnych obiecuje też Ludomir Handzel, kandydat na prezydenta Nowego Sącza z ramienia Koalicji Nowosądeckiej. Mówi on też o walce ze smogiem, podobnie, jak kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Mularczyk, która zapewnia w kampanii, że postara się też o poprawę jakości służby zdrowia oraz dąży do zmniejszenia opłat za wodę i ścieki.

Posłuchaj:
Mieczysław Kaczwiński
Leszek Zegzda
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo(NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN