Obwodnica Krynicy połączy Słotwiny z Czarnym Potokiem

14.11.2019

Przez Słotwiny przejazd do Czarnego Potoku. Nad taką koncepcją przebiegu krynickiej obwodnicy pracują władze uzdrowiska. Droga, która będzie alternatywą dla ul. Piłsudskiego i Zdrojowej jest konieczna, dlatego, że w weekendy, a także w szczytowe dni sezonu kierowcy muszą stać w dużych korkach, żeby dojechać do atrakcyjnych punktów na terenie Krynicy.

Szczególny problem jest na dojeździe do ronda koło kościoła Zdrojowego. Piesi, którzy mogą korzystać tutaj z trzech przejść dla pieszych spowalniają ruch. Gdy interweniowaliśmy w tej sprawie pod koniec października Daniel Lisak, szef biura Krynickiej Organizacji Turystycznej także podkreślał ten problem.

Niestety brak świateł dla sygnalizacji dla ruchu pieszego powoduje, że przede wszystkim w okresie świąt gdzie wierni wychodzą z kościoła zdrojowego, to każdy przechodzi jak mu się podoba. Mieszkańcy Krynicy narzekają przede wszystkim na przejezdność i sytuację z korkami – wyjaśnia.

Budowa przejść podziemnych w tych miejscach nie jest już teraz możliwa. Z jednaj strony trzeba byłoby rozkopać nowo przebudowaną drogę, z drugiej, taka inwestycja znów utrudniłaby czasowo przejazd w tym miejscu.

Władze uzdrowiska rozmawiały z ZDW o wprowadzeniu w tym miejscu świateł albo przesunięcie przejść dla pieszych na dalszą odległość od rond. Bezskutecznie.

Pozostaje myślenie o drogach alternatywnych – zaznacza burmistrz Piotr Ryba. Nowością jest pomysł połączenia osiedli Słotwiny i Czarny Potok. – Drogą miedzy koleją gondolową, a Słotwinami jest około 9 kilometrów, a górami jest niecały kilometr, więc to daje sporo do myślenia. Tam istnieją drogi leśne, nawet miałem okazję nimi przejechać, więc nie wyważać otwartych drzwi. Jest kwestia przygotowania pełnej dokumentacji. Ja przypuszczam, ze jest to inwestycja na horyzoncie kilku czy kilkunastu lat – zaznacza burmistrz.

Jak zaznacza burmistrz Piotr Ryba konieczne będzie teraz zmiana studium zagospodarowania przestrzennego. Część terenów przez który mogłaby przechodzić droga powinna przebiegać przez teren gminy Łabowa.

W obecnym planie zagospodarowania przestrzennego, ze względu na górzyste tereny wpisany został tutaj tunel, ale znacznie tańszym i bardziej realnym rozwiązaniem według władz Krynicy będzie budowa estakady lub mostu. Na tę inwestycję można zdobyć pieniądze z rządowych funduszy.

Znacznie wcześniej niż taka obwodnica może powstać łącznik między ul. Zieloną i Zamkową. Tutaj też jednak nie jest to łatwa inwestycja.

Utrudnienie polega na tym, że przez łącznik przebiega ciek wodny, więc jeśli będzie to kwestia mostu będzie to bardzo drogie, natomiast jeżeli udałoby się zrobić przepusty to byłaby to wersja tańsza czyli bardziej akceptowalna – tłumaczy burmistrz – Nie blokuje nas żadna kwestia planistyczna bo ta droga jest wytyczona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jest kwestia wykonania projektu budowlanego, później montażu finansowego i zrealizowania tego zamierzenia, tak żeby chociaż miejscowi i nawet samochody do 3 i pół tony mogły się tędy przemieszczać z pominięciem ronda – dodaje.

Co do tej pory z okolicą ronda przy kościele Zdrojowym, gdzie można utknąć w korku każdego weekendu ale też w dni powszednie?

W przyszłym roku będziemy mieć kilkadziesiąt weekendów wzmożonego ruchu turystycznego i w tym okresie będzie prowadzone kierowanie ruchem w tym miejscu przez policję – dodaje Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Posłuchaj:
Daniel Lisak
Piotr Ryba
Piotr Ryba
Daniel Lisak
Marek Jaśkiewicz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN