Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach w Łowczówku [ZDJĘCIA]

04.11.2018

– W tym miejscu wolność krzyżami się mierzy – mówił w Łowczówku prezydent Andrzej Duda. Na cmentarzu wojennym odbył się XX Zlot Niepodległościowy i obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

– One tu stoją i my patrzymy na nie, a one patrzą na nas. I to jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność. Gdybyśmy dzisiaj zapytali tych żołnierzy, czy było warto, to jestem absolutnie przekonany, że patrząc na to, co stało się sto lat temu i patrząc na dzisiejszą Polskę każdy z nich powiedziałby: – Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko dwadzieścia kilka lat – mówił prezydent.

– W wolnej Polsce trzeba na co dzień swoją pracą budować jej potencjał i zamożność, a gdyby była zagrożona stanąć własną piersią w jej obronie, po to by nikt nigdy więcej z mapy jej nie wymazał – dodał Andrzej Duda.

– To jest nasze wielkie zadanie, to jest nasze zadanie, które jest osadzone na fundamencie tych grobów, które tutaj dzisiaj stoją i tej krwi, która w tę ziemię dzisiaj wsiąkła. Oni będą nas z tego rozliczali, bo to są niezwykle ważne słowa: Jeszcze Polska nie zginęła kiedy żyjemy i póki żyjemy! Niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim jej obrońcom dzisiejszym, niech przyjmie do swojego tronu wszystkich tych, którzy za nią polegli, niech będzie wobec nich łaskawy. Niech ma w swojej opiece nas wszystkich – mówił do licznie zebranych prezydent.

Uroczystości patriotyczne w Łowczówku rozpoczęła polowa Msza św., której przewodniczył abp Henryk Nowacki. Hierarcha w rozmowie z RDN zwrócił uwagę, że należy cieszyć się z faktu, że żyjemy w wolnym kraju.

– To jest dla nas takie wielkie przesłanie na przyszłość, abyśmy sobie cenili tę wolność i abyśmy wszystko robili, aby żyć w tej wolności, w radości, w pokoju, abyśmy mogli przekazać następnym pokoleniom to wielkie dziedzictwo, aby oni mogli przeżywać radość życia w wolności – powiedział abp Nowacki. 

W jednej z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie tarnowskim – Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku wzięło udział bardzo dużo młodych ludzi – byli uczniowie, harcerze. Przybyły całe rodziny, aby oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń.

To jest budujące, że młodzież tak chętnie tu przyjeżdża – podkreślali uczestnicy obchodów. – Młode pokolenie w ten sposób uczy się, pamięta. To także wyjątkowe wydarzenie, bo uczestniczy w nim prezydent RP, jest podniosła atmosfera. – Przyjeżdżamy tu co roku. To ważne miejsce, tu spoczywają żołnierze, którzy walczyli o wolną Ojczyznę, w ten sposób chcemy oddać im cześć, uszanować ich. To wielka sprawa być tutaj na tym cmentarzu – powiedzieli RDN biorący udział w uroczystości.

Obchody rozpoczęły się na Rynku w Zakliczynie, gdzie po oficjalnych wystąpieniach była inscenizacja historyczna wymarszu Legionistów Józefa Piłsudskiego oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Uroczystości na cmentarzu nr 171 w Łowczówku oddające hołd poległym zakończył piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólne śpiewanie pieśni legionowych.

Posłuchaj:
Prezydent Andrzej Duda
Abp Henryk Nowacki
Uczestnicy uroczystości
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN