Czy odór z sortowni można wyeliminować?

13.08.2018

Smród z rejonu sortowni czy kompostowni odpadów nasilił się w wakacje – mówią mieszkańcy. Pojawia się wieczorami, ok. godz. 18.00 i czasem trwa do rana, zwłaszcza w weekendy.

Potwierdza to WIOŚ, który skontrolował ostatnio 3 przedsiębiorstwa zlokalizowane w rejonie wysypiska śmieci, w tym dwa komunalne, które zajmują się odpadami.

Nie jesteśmy w stanie już dalej funkcjonować – żalą się mieszkańcy, których interwencje w służbach nie przyniosły żadnej poprawy. Zapowiadają, że jeśli sytuacja się nie poprawi, zablokują ulicę Komunalną, którą przedsiębiorstwa dowożą śmieci. – Nasze życie stało się koszmarem. Ja się duszę, do tego mamy bóle głowy, nudności, wymioty. – To jest mdły, przerażający odór, od którego jest niedobrze. Mieszkańcy bulwersują się i to jest uzasadnione. – Okna nie możemy otworzyć ani wieczorem wyjść na zewnątrz. – Nie da się funkcjonować. Jak długo mamy tak żyć i jak długo nikt nie zwróci na nas uwagi? – mówią mieszkańcy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził nieprawidłowości w dwóch z trzech spółek. Krystyna Gołębiowska, kierownik WIOŚ-u w Tarnowie, przyznaje, że gdyby one zostały usunięte, z pewnością by takich uciążliwości nie było. – Uciążliwości są rzeczywiście intensywne. Kompostowanie odpadów ma się odbywać w hermetycznych boksach, gdzie brak możliwości wydzielania się odorów i zanieczyszczeń do środowiska. Jednak tutaj, gdy kontrolowałam, boksy były otwarte i pomieszczenia też. Tak być nie powinno. Ale my nie możemy codziennie pilnować przedsiębiorców – informuje kierowniczka.

Pytanie, kiedy mieszkańcy odczują jakąś ulgę? Jak odpowiada WIOŚ, zrobi wszystko, by stało się to jak najszybciej. Jak dodaje Krystyna Gołębiowska, pomoże im w tym też nowa ustawa o odpadach, bo nakłada obowiązek zainstalowania monitoringu w takich obiektach.

Inspektorat nie może podjąć działań przymuszających. Dlatego poinformował marszałka województwa o nieprawidłowościach. To on jest organem, który wydał decyzję zezwalające na działanie tych firm zajmujących się odpadami.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Krystyna Gołębiowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN