Jak oduczyć kota drapania mebli? – czy to w ogóle możliwe…

28.02.2020

„Jak oduczyć kota drapania mebli”, jeśli interesuje Cię ten temat, to znaczy, że jesteś właścicielem kota (choć to w tym przypadku niezbyt dobrane słowo… – bo kto tu jest czyim właścicielem). Czasami można mieć wrażenie, że sprawienie, by ukochany czworonóg przestał wbijać pazury w meble jest po prostu niemożliwe. Ale czy na pewno?

Kot w domu to dużo radości – temu nie da się zaprzeczyć. Jednak, jak w przypadku każdego stworzenia, taki domownik to także całkiem nowe osobliwe zwyczaje, na które nie wiadomo, jak zareagować. Jednym z nich, w przypadku miauczącego ssaka, jest właśnie drapanie mebli.

Czym skorupka za młodu… – czyli im wcześniej, tym lepiej

„Drapię, więc jestem” – tak w skrócie można określić przyczynę, dla której koty drapią meble czy ściany. Takie drapanie to nic innego jak zaznaczenie swojej obecności na danym terenie (po takim drapaniu zostają ślady zapachowe oraz wizualne). Jest to zachowanie bardzo instynktowne, więc może się wydawać, że trudno będzie sobie z nim poradzić. Koty drapią też meble czy ściany, by – mówiąc kolokwialnie – móc się wyżyć, czy też, ujmując to łagodniej: okazać emocje. A ponieważ koty to introwertycy, którzy stresują się wieloma rzeczami, to każdy powód staje się dobry, by odreagować nagromadzone emocje na pierwszej lepszej ścianie. Dlatego warto zainwestować w drapaki, które w pewien sposób skupią na sobie uwagę kota. Najłatwiej jest odzwyczaić mruczka od drapania ścian i przyzwyczaić do korzystania z drapaka, gdy jest on młody. Tutaj sprawdza się zasada, że: czym skorupka za młodu… Jednak, gdy trafi nam się kot w wieku poważniejszym, nie oznacza to, że wszystko stracone i że nasze ściany już zawsze będą pokryte osobliwymi kocimi freskami prosto spod pazura. Sekret tkwi właśnie w odpowiednim drapaku.

Jaki drapak dla kota wybrać?

Dziś sklepy zoologiczne oferują bardzo wiele różnych produktów dla zwierząt. I chociaż niby od przybytku głowa nie boli, to czasami trudno spośród szerokiej oferty produktów wybrać ten najodpowiedniejszy. Tak też jest właśnie w przypadku drapaków dla kotów. Dlatego gdy chcemy wybrać ten odpowiedni, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wielkość naszego pupila (najlepiej wybrać taki drapak, który pozwoli naszemu kotu na wygodne drapanie i komfortowe rozciągnięcie się)  oraz… wielkość naszego mieszkania (niektóre drapaki to przecież całkiem pokaźne piętrowe konstrukcje).

Drapaki dla kota w sklepie Zooart to oferta, która zachwyci nie tylko kota, ale także jego właściciela. A to dlatego, że wszystkie są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne.

Wydawca, Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Józef Knapik
play
Słowo za słowo - Józefa Szczurek-Żelazko
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN