Odważna wizja zmian na terenie Owintaru [ZDJĘCIA]

31.01.2018

Niech zabije nowe serce Tarnowa – pod takim hasłem zorganizowano kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Tarnowie”. Rozmawiano na temat koncepcji zagospodarowania terenu Owintaru i okolicy.

Należy patrzeć całościowo, a nie punktowo – powiedział architekt Wiesław Michałek, twórca projektu. – Na krótkich światłach jedziemy w określonym środowisku, od czasu do czasu trzeba włączyć długie światła żeby widzieć horyzont. Omawiane tereny to ostatni, jedyny i chyba najlepszy fragment miasta, który czeka na swoje wskrzeszenie i jeśli tego nie zrobimy wspólnie to Tarnów jednak pogrąży się w niebyt i starci najlepszą lokalizację jaką może oferować jeszcze młodemu pokoleniu – twierdzi architekt.

Wizjonerski projekt opiera się na historycznym układzie miasta. Na terenie wokół dawnego Owintaru znalazłyby się m.in. przestrzeń zielona – rekreacyjna, centrum nauki i doświadczeń, przeglądarka filmów festiwalowych, czy sala kongresowa. Mieszkańcom projekt przypadł do gustu. – Jest to ambitna wizja w końcu stawiająca Tarnów na piedestale. – To bardzo pozytywne i wręcz budujące i takie perspektywiczne. Pokazują nam coś do przodu, nie cofamy się. – Bardzo fajnie by było, gdyby teren zagospodarowano według projektu. Myślę, że jest duża szansa na to, żeby dzisiejsze plany choćby w jakimś małym stopniu ziściły się w najbliższej przyszłości – mówią tarnowianie.

Pomysł popiera także wicewojewoda małopolski Józef Gawron, który uważa, że to marzenie, które można spełnić. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tej prezentacji i jej rozmachu oraz uchwycenia symbiozy między starym Tarnowem i jego układem przestrzennym, a tym pomysłem nowych rozwiązań. To jest marzenie, które może się spełnić. Rzeczywiście wymaga wielu lat, wielu kadencji, ale jest to coś, co można zrealizować – dodaje wicewojewoda.

Wydarzeniu patronuje Radio RDN.

Posłuchaj:
Wiesław Michałek
Mieszkańcy
Józef Gawron
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Paweł Broński
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS)-Łukasz Bałajewicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN