Ogólnopolska akcja #PolscySprawiedliwi także z udziałem Sądeczanina

24.01.2020

W mediach społecznościowych od kilku dni pojawiają się zdjęcia bohaterów, którzy pomagali żydom w trakcie wojny. Wśród oznaczonych w ten sposób osób znalazł się też Stefan Mazur, konserwator zegara na nowosądeckiej wieży ratuszowej.

To wspaniałą historia. Kiedy w 1942 roku naziści zdecydowali się na likwidację sądeckiego getta, pan Stefan Mazur zdecydował się uratować jedną żydówkę Bertę Korenman, która dzięki niemu przeżyła II wojnę światową – wymieniał zasługi Stefana Mazura sądecki działacz Porozumienia Jarosław Baziak.

Sądeczanin uratował przed holokaustem także Helę Szancer, która była przyjaciółką Berty. Hela Szancer, dzięki pomocy Stefana Mazura, przedostała się do Przemyśla, gdzie przez kilka miesięcy pracowała pod przybranym nazwiskiem. Berta Korenman znalazła schronienie w przygotowanej przez Stefana kryjówce, a następnie wyjechała wraz z Mazurem do Lwowa, do jego krewnych.

Akcja prowadzona jest przez polityków Porozumienia. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia osób, które otrzymały odznaczeniem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

To najwyższe izraelskie odznaczenie, które otrzymują osoby pochodzenia nie żydowskiego. Odznaczenie przyznaje Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN