Ograniczenia na ul. Zakładników nadal będą – nowa droga wciąż pod znakiem zapytania

16.09.2020

Na ulicy Zakładników w Nowym Sączu odbyło się spotkanie. Pojawili się mieszkańcy, którzy od kilku dni blokowali tirom przejazd, byli także przedsiębiorcy i władze miasta. Spotkanie przebiegało w burzliwej atmosferze, a czy przyniosło konkretne rozwiązania. Z jednej strony są mieszkańcy, którzy chcą czuć się bezpieczni, a z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy boją się, że w przypadku dalszych blokad będą musieli zamknąć firmy i zwolnić pracowników.

Mieszkańcy od ponad tygodnia protestują i utrudniają dojazd przedsiębiorców do firm, żądają także likwidacji sortowni śmieci…

– Ktokolwiek się buduje przy ulicy Zakładników musi się wykazać pięciometrową droga dojazdu. Wy jak zaczynaliście działalność było to bez konsultacji społecznych, bez oceny oddziaływania na środowisko, bez dojazdu uzgodnionego z Miejskim Zarządem Dróg. Nie ustalacie nic, nie chcecie się dogadywać, nie chcecie nic dobrego zrobić tylko utrudniacie nam.

Mieszkańcy zarzucają, że już ponad rok temu przedsiębiorcy mieli opracować plan drogi alternatywnej, ale powstał on dopiero dwa miesiące temu. Przedsiębiorcy tłumaczyli, że wyznaczenie alternatywnej drogi wiąże się z wieloma formalnościami, których przeprowadzenie opóźnił też koronawirus.

Próbowaliśmy też na własny (na to mamy też dokumenty) koszt pozyskać drogi z tamtej strony i korespondencja między firmami, negocjacje również trwały. Następnie przystąpiliśmy do opracowania map, wybrania map – wyjaśnia jeden z właścicieli firm, Przemysław Maślanka.

Przedsiębiorcy chcą sami zapłacić za budowę drogi, ale liczą na przychylność miasta w wyznaczeniu nowej trasy.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Adama Konickiego przedstawione koncepcje i dane od przedsiębiorców nie są wystarczające, aby zająć stanowisko techniczne.

– Przedsiębiorcy zaproponowali trzy warianty, rok trwało namalowanie trzech kresek i zaszlafowanie tego obszaru. To tak naprawdę myśmy powiedzieli, że się do tego nie odnosimy. Akceptujemy każde rozwiązanie, które zostało skonsultowane z mieszkańcami i które będzie rodziło dla nich możliwość procedowania albo dalej funkcjonowania.

Jak dodaje, miasto podczas spotkania w zeszłym roku obiecało pomoc administracyjną i przyspieszenie procedur związane z wydawaniem zgód. Nie jest w stanie jednak wykupić terenu pod budowę, bo procedura przy sprzyjających warunkach może potrwać ponad rok. Mieszkańcy narzekają też na uciążliwości związane ze znajdującą się tu sortownią odpadów. Zastępca prezydenta Nowego Sącza Artur Bochenek, zapowiedział, że zamierza wprowadzić pod obrady sesji punkt związany z tym miejscem…

– Na sesji najbliższej albo w październiku, albo w listopadzie będziemy procedować zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tak, żeby ograniczyć możliwość tutaj składowanie szczególnie tych najbardziej niebezpiecznych odpadów. Mamy tutaj transparent – nie chcemy śmieci – ja myślę, że wszyscy mieszkańcy tutaj na ulicy Zakładników i osiedla całego woleliby, żeby funkcjonowało miejskie wysypisko na ulicy Tarnowskiej, a nie tutaj przy Zakładników.

Jednak Przemysław Maślanka przedsiębiorca z ul. Zakładników tłumaczy, że żadna z firm nie jest wysypiskiem śmieci.

– Z pewnością trzeba sprostować, że tu nie istnieje żadne składowisko śmieci, nie ma w świetle przepisów ustawy o odpadach ani o składowaniu, ani o przetwarzaniu. Tutaj nie ma żadnego składowiska, nie ma i nigdy nie będzie. Tutaj prowadzimy tylko tymczasowe zbieranie i prasowanie i przekazywanie odpadów do recyklingu.

Firmy posiadają też odpowiednie zgody na prowadzenie przedsiębiorstwa.

Na razie mieszkańcy mogą liczyć na to, że na ul. Zakładników obowiązywać będzie zakaz ograniczający wjazd ciężarówek o masie 3,5 tony, a także ograniczenie prędkości do 30 km/h. Znaki zostały umieszczone tu po interwencji wiceprzewodniczącego rady Michał Kądziołki.

Jeśli chodzi o działalność przedsiębiorców jest ona teraz pod dużym znakiem zapytania. Jeśli właściciele firm i ich pracownicy nie będą mogli dojechać do swoich posesji, to konieczne będzie zamknięcie firm. Tylko w przypadku jednego przedsiębiorcy prace stracić może ponad 60 osób.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Przemysław Maślanka
Adam Konicki
Artur Bochenek
Przemysław Maślanka
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN