W ogrodach Księży Filipinów powstaje nowoczesne oratorium [ZDJĘCIA]

29.05.2020

Oddanie obiektu do użytku planowane jest na przełom lipca i sierpnia.

Do tej pory w starym budynku oratorium znajdowała się sala kinowo-teatralna z częścią zabytkowego prezbiterium, które w czasach remontu kościoła, służyło jako kaplica. W czasach komunistycznych w budynku odbywały się lekcje religii.

To znane miejsce dla Tarnowian – mówi ks. Maciej Mitera COr, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża i Świętego Filipa Neri w Tarnowie.

– Budynek starego oratorium bardzo wpisał się w świadomość Tarnowian przez liczne spektakle teatralne, było tam bardzo dużo jasełek, różnych sztuk teatralnych. Przez pewien czas służył jako kino dla wiernych. Bardzo się przysłużył od tej strony, ale z biegiem czasu zniszczał – mury zawilgocone, tynki poodpadane, grzyb. Także przez co najmniej 20 ostatnich lat sporadycznie coś tam się działo, bo nie nadawał się do użytku.

Dzięki unijnej dotacji, od 2018 roku obiekt przechodzi kapitalny remont. W ramach rewitalizacji odnowiono ściany i podłogi, wymieniono instalację elektryczną i ogrzewanie, odświeżono elewację. Odrestaurowano również malowidła ścienne i ołtarz w prezbiterium.

Między oratorium a kościołem, w tak zwanym drugim ogrodzie, dobudowano nową, dwukondygnacyjną część oratorium.

Docelowo z obiektów będą mogli korzystać podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego, prowadzonej przez Księży Filipinów, ale także młodzież, dorośli i seniorzy.

– Na parterze mamy dodatkową salę wielofunkcyjną, która ma być wyposażona w krzesła stałe, do prelekcji, odczytów plus dwa zimowe ogrody. Na antresoli, na piętrze, będzie sala komputerowa do zajęć edukacyjnych. Planujemy, aby docelowo z tego budynku mogły korzystać też inne grupy społeczne naszych wiernych. Chcielibyśmy, żeby były tam różnego rodzaju spotkania dla seniorów, dla młodzieży, żeby ten budynek mógł w stu procentach funkcjonować i pracować – dodaje ks. Maciej Mitera COr.

W planach są między innymi zajęcia z logoterapii, dogoterapii, fotografii, tańca, informatyki, czy języków obcych.

Wartość projektu to niemal 7,5 mln złotych. Dotacja unijna obejmuje 65% wartości inwestycji.

Projekt można wesprzeć dowolną ofiarą na konto Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri (numer rachunku: 29 1540 1203 2053 4280 3731 0002).

Posłuchaj:
ks. Maciej Mitera
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo(NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN