Oskarżeni ws. zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan policjanci wyszli na wolność

05.10.2018

13 policjantów i emerytowanych już funkcjonariuszy z Dąbrowy Tarnowskiej czy ze Szczucina oraz najbliższa koleżanka Iwony – Renata G.-D – opuścili po ponad roku areszty.

Na kolejne 3 miesiące pozostały w nich osoby, które na ławie oskarżonych zasiadają jako sprawcy: Paweł K. i jego ojciec Józef K., który miał pomagać synowi w zabójstwie i usłyszał zarzut pomocnictwa.

– Tymczasowe areszty uchylił właśnie Sąd Okręgowy w Rzeszowie – mówi sędzia Tomasz Mucha, rzecznik prasowy. – Zastosowano środki wolnościowe – dozór policyjny polegający na zgłaszaniu się do komisariatów dwa razy w tygodniu. Mają też zatrzymane paszporty i zakaz opuszczania kraju. Sąd wziął pod uwagę zarzuty i okresy, przez jakie były stosowane areszty. Wobec niektórych osób trwały już półtora roku. Postanowienia nie są prawomocne, podlegają zaskarżeniu, natomiast są natychmiast wykonalne – wyjaśnia sędzia.

Policjanci, którzy wyszli na wolność, są oskarżeni o mataczenie ws. zabójstwa. Mieli utrudniać śledztwo i nadużywać swoich uprawnień. Renata G.-D. czterokrotnie składała fałszywe zeznania, utrudniając wykrycie sprawców.

17- letnia Iwona Cygan ze Szczucina została zamordowana 20 lat temu. Jej ciało znaleziono przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej.

Posłuchaj:
Tomasz Mucha
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Paweł Broński
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS)-Łukasz Bałajewicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN