Oszuści metodą na wnuczka zatrzymani

21.02.2019

Kobieta i mężczyzna narodowości romskiej działali w porozumieniu z innymi osobami. Prawdopodobnie z zagranicy. W styczniu – wcielając się w role córki i bankiera – oszukali tarnowiankę na ponad 39 tys. zł.

Kobieta, która rzekomo znalazła się nagle w tarapatach, poprosiła o pilne pożyczenie pieniędzy. Matka uwierzyła, że rozmawia z córką i zadeklarowała pomoc.

Po pieniądze miał przyjechać pracownik banku – mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Pracownik banku – inna podstawiona osoba – potwierdził wszystkie okoliczności oraz wskazał, że w przypadku, gdy rzekoma córka nie wpłaci tych pieniędzy, poniesie szkodę majątkową. W toku rozmowy okazało się, ze pokrzywdzona dysponuje również wartościowa biżuterią i za chwilę otrzymała kolejny telefon, że tych pieniędzy jest za mało i że może być biżuteria, bo bank przyjmie ją jako zastaw.

Wcześniej Romowie oszukali tarnowianina na 27 tys. zł. Tym razem kobieta wcieliła się w rolę synowej.

Wskazała, że potrzebuje pomocy i ze ktoś przyjedzie odebrać te pieniądze. To, co jest w tych sprawach zastanawiające to to, że po tak częstym i głośnym medialnym przedstawianiu tego rodzaju spraw oraz ostrzeganiu wciąż znajdują się osoby, które dają się nabrać.

A tymczasem ciągle wzrasta liczba oszustów, którzy dzwonią do seniorów i próbują wyciągnąć od nich duże pieniądze. Tylko od stycznia takich prób było już 28. Mówi Paweł Klimek, rzecznik tarnowskiej Policji.

Statystyka pokazuje, że rok 2017 był zdecydowanie mniej aktywny jeżeli chodzi o oszustów tego typu. Natomiast w 2018 widać, że oszuści telefoniczni bardzo mocno zaczęli działać na terenie tarnowskim na co wskazuje przede wszystkim ogromna kwota, która została wyłudzona – ponad 500 tyś. zł

Sami mieszkańcy interweniują do radia i proszą, by informować seniorów o niebezpieczeństwie oszustwa. Tymczasem romscy oszuści pozostają w tymczasowych aresztach, bo zażalenia obrońców nic nie dały. Dodajmy, że posługiwali się zarejestrowanym za granicą i trudnym do namierzenia telefonem.

Wpadli w ręce Policji podczas jednego z oszustw, gdy podawali się za córkę i bankiera. Grozi im do 8 lat więzienia.

Posłuchaj:
Tomasz Kozioł
Paweł Klimek
Jadwiga Koziol, Marta Tarnowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - Krystyna Latała
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wardacki
play
Słowo za Słowo (NS)- Albert Kogut
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN