Oszustwo nigeryjskie – sądeczanka straciła blisko 8 tysięcy złotych

29.05.2020

Fałszywy amerykański lekarz wyłudził od sądeczanki blisko 8 tys. złotych. Cała historia zaczęła się od rozmowy w mediach społeczności.

Na zdjęciu przystojny, w rozmowie przekonujący. Z rozmowy prowadzonej przez Internet wynikało, że nowopoznany mężczyzna jest amerykańskim lekarzem pracującym w Syrii. Prosił kobietę, by odebrała paczkę z jego oszczędnościami życia. Sądeczanka otrzymała maila z wiadomością, że paczka zostanie do niej przesłana w trybie ekspresowym, ale trzeba wpłacić na wskazany numer konta 1750 euro, czyli równowartość blisko 8 tys. złotych. Lekarzem obiecał zwrócić całą kwotę, gdy tylko przyjedzie odebrać paczkę. Kobieta wpłaciła pieniądze, a gdy pytała o ich zwrot, mężczyzna pisał, że nie wie o co chodzi. Dopiero wtedy oszukana poinformowała o sprawie policję.

To doskonały przykład tzw. oszustwa nigeryjskiego, które polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie elektronicznych wiadomości, pisanych zazwyczaj słabą angielszczyzną. Oszuści tworzą fikcyjne opowieści a w rzeczywistości wyłudzają pieniądze.

Posłuchaj:
Wydawca, Sylwia Iwańska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN