Otwarcie Oddziału Onkologii Klinicznej po rozbudowie [ZDJĘCIA]

03.12.2019

Pacjenci będą korzystać z niego już w tym miesiącu.Przepełnione sale mają już być przeszłością. Oddział onkologiczny w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie powiększył się o drugie tyle. Ma 40 łóżek. Sale są głównie dwuosobowe lub izolatki.

Jak mówi Renata Banaś, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Chemioterapii, na pewno skróci się czas oczekiwania na leczenie.

– Leczymy pacjentów chemioterapią i leczeniem systemowym – immunoterapie oraz nowe terapie onkologiczne. Powiększenie oddziału skróci kolejki i oczekiwania pacjentów na terminy rozpoczęcia leczenia, ale to też musi być powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia personelu. Aktualnie mamy duże braki, przede wszystkim personelu pielęgniarskiego, który jest niezbędny, żeby leczyć pacjentów i żeby to leczenie było bezpieczne.

Anna Czech, dyr. Szpitala św. Łukasza wylicza, że 75 proc. osób na nowotwory w Tarnowie leczonych jest po 60- tce, pozostałe 25 proc. to osoby młode.

– Patrząc na to, ze ludzie dłużej żyją, tych zachorowań będzie więcej, dlatego, staramy się wyjść naprzeciw. Każda wcześniej zdiagnozowana choroba, zwłaszcza onkologiczna, daje znaczne szanse powrotu do zdrowia.

Jak mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski, obecnie w Polsce główną przyczyna śmierci są jeszcze choroby krążeniowe, ale w ciągu najbliższych kilku lat głównym zabójcą będą choroby nowotworowe.

Jak przekonuje, onkologia staje się priorytetem nie tylko od strony zachorowań, ale również w kwestii podejścia NFZ.

– Leczenie pacjentów onkologicznych jest nielimitowane i tak będzie w przyszłości, a nasze działania profilaktyczne będą coraz szersze, żeby choroby wychwytywać stosunkowo wcześniej, kiedy ta szansa wyleczenia jest większa i kiedy również można leczyć jeszcze taniej.

Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, zapewnia o większym wsparciu województwa dla onkologii.

– W Małopolsce najczęściej zapada się na nowotwór płuc, jelita grubego i szyjki macicy, dlatego ważne jest by wspierać rozwój onkologii. Jako członek Zarządu Województwa w budżecie 2020 roku będę również wnioskować, aby zapewnić finansowanie nie tylko rozpoczętych inwestycji, ale również, by kolejne środki płynęły w stronę dofinansowanie rozwoju onkologii, by unowocześniać diagnostykę.

Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Chemioterapii w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie leczy pacjentów w systemie ambulatoryjnym oraz stacjonarnym.

Od 2002 roku było leczonych na nim ponad 16 tys. pacjentów.

Natomiast na Oddziale Chirurgii Onkologicznej w ostatnich latach – 19 tys. chorych.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Renata Banaś
Anna Czech
Adam Niedzielski
Marta Malec-Lech
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Leszek Zegzda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN