Pacjenci mają swoje prawa, ale także obowiązki [ZDJĘCIA]

14.02.2020

O tym rozmawiali uczestnicy spotkania Klubu Dobrze Nastawionych.

Jak mówiła Małgorzata Topolska z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, pacjenci bardzo często nie są świadomi swoich praw, ale też nie wiedzą jakie mają obowiązki.

– Pacjent ma przede wszystkim szereg praw, ale także obowiązków. Do najważniejszych praw przede wszystkim należy poszanowanie jego godności i intymności, prawo do zachowania tajemnicy informacji z nim związanych i prawo do dokumentacji medycznej, a godnego leczenia i prawo do świadczeń zdrowotnych oraz wielu innych. Do obowiązków należy posiadanie ważnego skierowania, przedstawianie za każdym razem dokumentu tożsamości ze zdjęciem przy rejestracji oraz godne zwracanie się do personelu.

Klubowicze w rozmowie z reporterką RDN, przyznawali, że wiele informacji usłyszeli po raz pierwszy.

– Dokonują się pewne zmiany w służbie zdrowia. O prawach, które mają pacjenci seniorzy nie zawsze są na bieżąco informowani, ale często nie są ich świadomi. – Dowiedziałem się moich prawach jako pacjenta. To było bardzo ważne. Człowiek nie przyjmuje do tego uwagi. Bardzo ważne spotkanie. – Uważam, że to było bardzo ważne spotkanie, które powinno być organizowane we wszystkich międzyosiedlowych centrach aktywności senioralnej. 

Co ciekawe, pacjent ma np. obowiązek poinformowania o tym, że nie przyjdzie na wizytę.

Jak wiecie z wiadomości RDN, rząd ma nowy pomysł na skrócenie kolejek do specjalistów.

Mowa o karach finansowych dla pacjentów, którzy rejestrują się jednocześnie do kilku specjalistów w różnych placówkach, a później nie przychodzą na umówione wizyty.

Posłuchaj:
Małgorzata Topolska
Uczestnicy spotkania
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tarnowski Festiwal Nauki
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN