Palisz drewnem lub węglem? Obowiązkowo sprawdź przewody kominowe

22.11.2018

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić i wyczyścić przewody kominowe – apelują sądeccy strażacy. Na Sądecczyźnie mróz nie dokucza jeszcze bardzo mieszkańcom, ale strażacy już kilka razy interweniowali i gasili sadzę, która płonęła w kominach.

Jak tłumaczył w porannej rozmowie radia RDN Nowy Sącz, Paweł Motyka zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu, winni jesteśmy sobie sami. – Trzeba regularnie kontrolować przewody dymowe i usuwać z nich zanieczyszczenia. Gdy palimy węglem lub drewnem,  przewody kominowe trzeba czyścić co najmniej 4 razy w roku. Mieliśmy już takie sytuacje, że od nieszczelnego komina i pożaru sadzy spłonęły całe domy.

Strażacy przypominają, że czysty przewód kominowy to lepsze spalanie i oszczędność na opale. Dodatkowo jeśli regularnie będziemy czyścić kominy, zmniejszy się emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Zaniedbanie tych czynności może się skończyć pożarem całego budynku.

Nasz gość tłumaczył, że czyszczenie przewodu kominowego można zlecić kominiarzowi lub przeprowadzić samemu.  W listopadzie 2018 roku strażacy gasili płonącą sadzę w Krynicy-Zdroju i w Świniarsku.

Posłuchaj:
Paweł Motyka
Rozmowa
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Józef Knapik
play
Słowo za słowo - Józefa Szczurek-Żelazko
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN