Państwo polskie musi rolników zdecydowanie bronić – mówił w Wierzchosławicach Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

19.01.2020

Wierzę w to, że zdążając drogą wytoczoną przez Wincentego Witosa osiągniemy taką Polskę, o jakiej on marzył. Polskę, w której polski rolnik, polska wieś rzeczywiście będzie wszechstronnie wspierana przez polskie państwo  – mówił w Wierzchosławicach prezydent Andrzej Duda.

– Polskę, w której polska wieś i polski rolnik będą bronieni przed wszelkimi niesprawiedliwymi atakami, które jak czasem doświadczacie zdarzają się także w dzisiejszych czasach, choć większość społeczeństwa doskonale sobie zdaje sprawę z niezwykle ważnej misji jaką odgrywa dzisiaj dla nas wszystkich polskie rolnictwo. Nie mam żadnych wątpliwości, że większość Polaków jest dumna z polskiej żywności, że większość Polaków szczyci się naszymi wielkimi w tym zakresie tradycjami, ale także tym, co dzisiaj polski rolnik jest w stanie zaoferować – powiedział prezydent.

Prezydent wziął udział w obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

– Państwo polskie musi polskich rolników zdecydowanie bronić – podkreślał Andrzej Duda.

– Czy to tutaj na forum wewnętrznym, czy na zewnętrznym. Dzisiaj państwo polskie i zawsze musi być gotowe na to, by wspomóc rolnika w przypadku, kiedy dojdzie do klęski żywiołowej, kiedy jego praca zostanie zniszczona przez przyrodę, przez suszę, przez gradobicie, przez mróz, przez jakiekolwiek inne zdarzenie, któremu rolnik nie był w stanie zaradzić. To wszystko są ważne obowiązki, które polskie państwo powinno brać na siebie i powinno je nieść. Chcemy budować Polskę, z której będzie, bo wierzę w to, że obserwuje nas, że będzie  dumny Wincenty Witos – mówił w miejscu urodzenia tego wybitnego działacza chłopskiego prezydent Andrzej Duda.        

Jak zaznaczył prezydent RP, Wincenty Witos jest symbolem człowieka, który od ciężkiej pracy fizycznej idzie po to, by służyć Ojczyźnie. Stał się etosem pewnego sposobu podejścia do służby państwowej.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Po Eucharystii prezydent złożył kwiaty na grobie Wincentego Witosa na miejscowym cmentarzu.

Obchody zakończyła konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej, w której wziął również udział Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa oraz m.in europoseł Beata Szydło i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało również radio RDN Małopolska.

Posłuchaj:
Andrzej Duda
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN