Partnerska umowa Nowego Sącza z niemieckim Schwerte zawieszona po 30 latach

20.05.2020

Kolejne zagraniczne miasto chce zerwać umowę partnerską z jedną z sądeckich miejscowości. Tym razem chodzi o Nowy Sącz i niemieckie Schwerte. Powodem ma być uchwała rady miasta dotycząca strefy wolnej od LGBT.

Jak zapowiedział burmistrz Schwerte musiało dojść do zawieszenia umowy. – Decyzja waszej rady stoi w sprzeczności z naszą europejską ideą różnorodności – napisał w liście do prezydenta Nowego Sącza. Z cytowanych w niemieckich mediach fragmentów wynika, że burmistrz niemieckiego miasta zamierza zawiesić najdłuższą w historii Nowego Sącza umowa partnerska z innym miastem.

To dlatego, że obowiązuję ona już prawie od 30 lat, w trakcie których przedstawiciele obydwu miast gościli u siebie nawzajem, a wymieniali się doświadczeniem szczególnie na polu kultury.

Uchwałą, na którą najprawdopodobniej powołuje się burmistrz Schwerte została podjęta pod koniec zeszłego roku. To tzw. Karta Praw Rodziny, która w tym czasie była wprowadzana przez wiele samorządów w Polsce. Promocją akcji zajmowała się Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Uchwała podejmowana przez radnych miała dotyczyć zablokowania edukacji seksualnej w szkołach czy ochrony rodziny jako związku kobiety i mężczyzny.

Podobna sytuacja w tym roku dotyczyła też Starego Sącza. W tym przypadku francuskie miasto Lambres-Lez-Douai zerwało stosunki partnerskie ze względu na przyjętą w gminie rezolucję przeciwko LGBT i gender.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Artur Mularz
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN