Pasażerowie i kierowcy w busach jeżdżą bez maseczek!

31.07.2020

Podróż busem bez żadnego dystansu – tylko nieliczni pasażerowie mieli na twarzy maseczki. Nasza słuchaczka opisuje jak wygląda podróż w czasach pandemii. I pyta, czy prywatnych przewoźników nie obowiązują zasady reżimu sanitarnego

Niestety, to nie jedyny sygnał w tej sprawie. Obaw wśród pasażerów jest coraz więcej, tym bardziej że z dnia na dzień przybywa zachorowań na Covid-19.

Tymczasem właścicielka prywatnego przewoźnika z Powiśla twierdzi, że dotąd nie spotkała się ze skargami pasażerów.

– Do dzisiejszego dnia nie zwrócono mi uwagi, że taka sytuacja ma miejsce w autobusie czy busie. Są informacje, które pisałam osobiście, że pasażer jest proszony przed wejściem o założenie maseczek i zachowanie ostrożności. Pierwsze słyszę o takiej sytuacji od pani.

Jak mówi rzecznik policji w Dąbrowie Tarnowskiej Ewelina Fiszbain mundurowi na bieżąco sprawdzają, czy pasażerowie przestrzegają nakazu zakładania maseczek. W sprawie karania policjanci mają jednak nieco związane ręce.

– Nieważne, czy to są to policjanci ruchu drogowego, czy też prewencji. Jeśli wiedzą, że bus zatrzymuje się mają oni polecone, aby takie busy kontrolować. My mamy możliwość kontroli przewoźników tylko w ramach naszego powiatu. Nie ma przepisu, który obliguje ludzi do pokazania zaświadczenia, że leczą się na jakąkolwiek chorobę związaną z górnymi drogami oddechowymi.

Kontrole jakiś czas temu ruszyły też w tarnowskiej komunikacji miejskiej, gdzie zdarzało się, że pasażerowie nie podróżowali w maseczkach.

Jak mówi Dominika Łatak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie, busy to często główne źródła zakażeń.

– W ostatnim czasie dostajemy sygnały o pewnym rozluźnieniu, jeżeli chodzi o obowiązek zakrywania ust i nosa na przykład w busach. Pamiętajmy, że jest to obowiązek ale przede wszystkim odpowiedzialność za siebie i za innych. Na tak małej zamkniętej przestrzeni, gdzie niemożliwe jest zachowanie odległości, tych dwóch metrów, wirus może bardzo łatwo przenieść się na inne osoby podczas kaszlu czy kichania. W związku z tym apelujemy do kierowców, aby zwracali uwagę pasażerom w trosce o bezpieczeństwo pasażerów jak i swoje

Tymczasem liczba zakażeń w regionie tarnowskim w ostatnim czasie wzrosła. W całym powiecie chorych jest obecnie 63 osoby.

Posłuchaj:
Właścicielka firmy przewozowej
Ewelina Fiszbain
Dominika Łatak-Glonek
Bartek Ziaja, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN