Pianie koguta i szczekanie psa też mogą zakończyć się mandatem

25.09.2019

Kogut budzący o świcie w Tarnowie czy ujadający pies w nocy coraz częściej są powodem karania właścicieli za zakłócanie spokoju, porządku i uciążliwości dla sąsiadów.

Jak mówi Marek Futera ze Straży Miejskiej, w tym sezonie szczególnie dużo jest tego typu skarg i interwencji mieszkańców.

– To może być rzeczywiście dokuczliwe, gdy puszczone w nocy na posesję psy szczekają i zakłócają mieszkańcom spokój i spoczynek nocny. Podobnie z kurami, zwłaszcza wczesne pianie kogutów, również przeszkadza mieszkańcom. Najpierw wysyłamy patrol – nie jest to konieczne wcześnie rano czy w nocy w momencie uciążliwości, dowodem jest protokół podpisany przez osobę zgłaszającą. Trudno, żeby funkcjonariusze czekali i stwierdzali naocznie to rano czy w nocy. Chodzi nam o rozwiązanie problemu, nie to żeby np. ktoś zabijał kury, ale żeby właściciel jakoś rozwiązał problem i nie było zgłoszeń dotyczących przeszkadzania innym.

Interwencja zaczyna się od rozmowy z właścicielem i wydaniem zaleceń. Jeżeli skarga się powtarza, właściciel dostaje mandaty albo wniosek o ukaranie trafia do sądu.

– Są osoby, które raz się ukarze i wyciągają z tego wnioski, ale są i tacy, u których kilkakrotnie czy kilkanaście razy się interweniuje i nie wyciągają żadnych wniosków, nie starając się zaradzić uciążliwości. Wówczas możemy odstąpić od nałożenia następnych mandatów i z reguły kieruje się wniosek o ukaranie do sądu. W ostatnim okresie nie zdarzyło się, żeby któraś sprawa zakończyła się uniewinnieniem właściciela zwierząt.

Jedna z tego typu spraw o zakłócanie spokoju przez koguty i psy toczy się przed tarnowskim sądem. Wniosek o ukaranie właściciela z dzielnicy Krzyż złożyła po skargach mieszkańców Straż Miejska.

Rocznie podobnych interwencji jest nawet 200. Za uciążliwości spowodowane przez zwierzęta grozi mandat do 500 zł albo grzywna do 5 tys. zł

Posłuchaj:
Marek Futera
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo(NS)-Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN