Pierwsza kanalizacja a później wodociąg. To rozwiązanie problemu suszy dla Łużnej

18.09.2019

Gmina Łużna potrzebuje pożyczki, żeby zająć się budową wodociągów. Jak przyznał na antenie RDN Nowy Sącz wójt Mariusz Tarsa inwestycja jest bardzo potrzebna mieszkańcom. Co roku w okresie upałów wielu mieszkańców ma problemy ze względu na suszę.

Tak naprawdę ludzie są teraz bardzo zdeterminowani. Nie sądzę, żeby ktokolwiek z mieszkańców mówił, że tej wody nie potrzeba. Teraz jest taka sytuacja, że ta woda jest dziś, za chwilę to źródło wyschnie i też nie będzie wody u kogoś kto jest pewny, ze ją ma. Dlatego musimy ten problem rozwiązać w całej gminie – wyjaśnia wójt.

Na razie gmina ma już projekt dla jednego z osiedli. Powstać maja też kolejne. Konieczna jest też pożyczka z Ministerstwa Środowiska.

Tutaj właśnie taki program ruszył i ma jeszcze powtórzyć się nabór. Chodzi o środki którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska poprzez wojewódzkie fundusze. Będziemy aplikować o te środki, zabezpieczając wkład własny w budżecie na 2020 rok – dodaje wójt.

Gmina ma dwie umowy na budowę kanalizacji, która jest konieczna żeby zbudować wodociąg. Dotyczą one nowych odcinków miejscowości Łużna i Wola Łużańska. Do końca roku powinna być gotowa dokumentacja, która pokaże ile osób będzie chciało podpiąć się do sieci.

Posłuchaj:
Mariusz Tarsa
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN