Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach to same straty – sprzedaż czy ogłoszenie upadłości?

20.11.2017

Do tej pory samorząd niewiele mógł zrobić poza spłacaniem za nią kredytów. Zadłużenie dziś sięga jeszcze ponad 3 milionów zł.

Kilka miesięcy temu zakończyła się realizacja projektu unijnego i w grę wchodzi już sprzedaż czy ogłoszenie upadłości. – Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana – informuje Zbigniew Drąg, wójt Wierzchosławic. – Zastanawiamy się, czy nawet zamknąć farmę i tylko spłacać ją. Można też sprzedać, tylko kto za taką cenę kupi. Braliśmy pod uwagę ogłoszenie upadłości, ale pod zastaw jest Centrum Kultury Wsi Polskiej i też moglibyśmy stracić je – dodaje wójt.

Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna, która miała przynosić duże dochody, od początku ma kłopoty. Już podczas przetargu pojawiły się nieprawidłowości. Były wójt, Wiesław R., został skazany m.in. za sterowanie przetargiem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Przetarg został tak ustawiony, że tylko jedna firma spełniała jego warunki. Farma kosztowała 10,5 miliona zł. Na dziś kosztuje gminę już 13. Podobną można dziś wybudować za kilka milionów.

Posłuchaj:
Zbigniew Drąg
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN