Jaką piłkę do siatkówki halowej i plażowej? Ranking piłek do siatkówki

15.10.2020

Siatkówka to ten rodzaj sportu drużynowego, który na poziomie amatorskim lubią niemal wszyscy. Rozgrywka jest przyjemna, a jej specyfika sprawia, ze wiele cech indywidualnych, jak wzrost, czy szybkość reakcji, może wyrównać szanse z innymi zawodnikami. Żeby jednak grać, trzeba najpierw zaopatrzyć się w piłkę do siatkówki – czy to halowej, czy plażowej. Na co zwrócić uwagę w trakcie jej wyboru?

Rodzaje piłek do siatkówki
Na samym wstępie warto dokonać rozróżnienia na podstawowe rodzaje piłek, zależne od tego, gdzie właściwie zamierzasz z niej korzystać. Podział ten jest prosty i tak:

  • W przypadku gry prowadzonej wyłącznie na salach gimnastycznych lub halach sportowych, szukaj piłki do siatkówki halowej, czyli modeli typu indoor.
  • Jeżeli zamierzasz grać w siatkówkę również na zewnątrz, musisz brać pod uwagę, ze piłka będzie miała co jakiś czas kontakt z pyłem, piaskiem, czy wilgocią. Siłą rzeczy ma to wpływ na oczekiwania względem jakości jej wykonania. Co więcej, inne podłoże oznacza, że jeśli piłka ma się prawidłowo odbijać, musi to zostać uwzględnione w jej konstrukcji. Piłki do gry na zewnątrz to piłki typu outdoor.
  • Trzecią kategorią, w zasadzie będąca specyficzną odmianą drugiej, są piłki dedykowane grze w siatkówkę plażową, czyli piłki typu beach.
    Na końcu należy wspomnieć jeszcze o piłkach do mini siatkówki, mających dość podobne rozmiary do piłek tradycyjnych, ale charakteryzujące się mniejsza wagą. Zwykle wykorzystywane są w czasie lekcji wychowania fizycznego lub do rozgrywek dzieci

Jaka piłka do siatkówki do gry halowej?
Standardowe piłki do siatkówki mają pokrycie, które złożono z określonej liczby paneli, w dolnym zakresie ośmiu, w górnym osiemnastu, które zostały ze sobą połączone bądź poprzez ich zszycie, bądź przez klejenie. Obwód takiej piłki z definicji wynosi 66 centymetrów, a odbicie powinno mieścić się w przedziale od 60 do 66 centymetrów.

Jaka piłka do gry w siatkówkę na zewnątrz?
Tutaj wymagania nie różnią się zbyt wiele względem piłki do gry w siatkówkę wewnątrz budynku. Tak naprawdę większość parametrów pozostanie zbliżona, a jedyna istotną kwestią jest to, że o ile w przypadku gry w budynku pokrycie może być z różnych materiałów, to przy grze na zewnątrz zdecydowanie warto zawęzić wybór do skóry syntetycznej, która dzięki większej odporności na wilgoć i nasiąkanie jest po prostu bardziej uniwersalna.

Jaka piłka do gry w siatkówkę plażową?
W tym przypadku różnice są już większe. Pierwszą z nich jest oczywiście pokrycie, które podobnie jak w przypadku piłki do gry na otwartym powietrzu, powinno być wykonane ze skóry syntetycznej. Różni się jednak również liczba paneli, których powinno być minimum dziesięć (maksimum pozostaje bez zmian, czyli osiemnaście). Różnice dotyczą jednak także wielkości piłki (jej obwód jest o centymetr szerszy niż w przypadku piłki do siatkówki halowej) i jej wysokości odbicia (która za sprawa niższego ciśnienia piłki jest niższa, wynosząc od 53 do 61 centymetrów).

Czy warto zwracać uwagę na rankingi?
Ranking piłek do siatkówki mógłby okazać się przydatną podpowiedzią w trakcie zakupu, jednak w praktyce listy tego typu są układane na podstawie wielkości sprzedaży, a nie faktycznych właściwości piłek. Dlatego tez przy zakupie skup się na właściwych parametrach, na tym, czy piłka jest markowa oraz tym, czy przy okazji w tym samym sklepie można znaleźć dobrej jakości akcesoria treningowe do siatkówki – bo te tak czy inaczej się przydadzą.

Wydawca, Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN