Pilot wycieczek – praca dla pasjonatów

03.07.2020

Są takie aktywności zawodowe, które mogą być jednocześnie pasją i wiele osób uważa, że to największe szczęście móc wykonywać pracę, którą się lubi. Jednak tak zawsze być powinno. Jedną z takich profesji może być pilot wycieczek. To praca, która zapewnia wiele atrakcji, sporo wyzwań, a także daje dużą satysfakcje. Może być wykonywana okresowo lub na stałe.

Gdzie może szukać pracy pilot wycieczek?

W większych miastach, które jednocześnie są zabytkowe piloci wycieczek są zatrudniani przez Urzędy Miasta do oprowadzania wycieczek i tym samym szerzenia kultury. Oczywiście piloci wycieczek mogą być również mobilni i zatrudnieni w biurach podróży. Dzięki temu mają możliwość pracy i jednocześnie zwiedzania wielu miejsc. Wiele biur podróży organizuje własne akademie. Dzięki nim można zdobyć praktyczne umiejętności pilota wycieczek. Ważne są umiejętności miękkie, czyli przekazywania informacji w sposób ciekawy, zwięzły i klarowny, wszędzie tam, gdzie jest to konieczne oraz snucie dłuższych opowieści w drodze do wybranego miejsca autokarem.

Kto może zostać pilotem wycieczek?

Co bardzo istotne w pracy pilota wycieczek nie jest najważniejsze wykształcenie, choć ukończenie studiów na kierunku Turystyka i rekreacja jest z pewnością pożądane, podobnie jak studia związane z historią, czy historią sztuki. Bardzo ważne są umiejętności interpersonalne, pozytywne nastawienie i ciągła chęć uczenia się. Trzeba wiedzieć, że „nie od razu Rzym zbudowano” zatem należy nabrać wprawy, aby stać się naprawdę dobrym w tym fachu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to praca, która ma liczne plusy, ale również stawia wyzwania, takie jak częsta rozłąka z rodziną i życie na walizkach. Oczywiście pilot pilotowi nierówny i nie trzeba od razu obsługiwać tras międzynarodowych do najdalszych zakątków świata. Na początek można poruszać się z wycieczkami po Polsce czy krajach ościennych. Trzeba pamiętać, że pilot bierze odpowiedzialność za uczestników wycieczki.

Wbrew pozorom można w tym zawodzie podjąć pracę stałą, będąc etatowym pilotem wycieczek danego biura podróży. Oczywiście nie brakuje tutaj ofert pracy na zlecenie. Zwłaszcza w sezonie, czyli miesiącach wakacyjnych jest duże zapotrzebowanie na takich pracowników. Oferty pracy można znaleźć chociażby na portalach internetowych, takich jak Pracuj.pl. Można również zapytać o nią w miejscowych biurach podróży albo poszukać na portalach branżowych.

Wydawca, Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN