Plan Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski do poprawy?

06.04.2018

Sporo głosów krytyki zbiera uchwalony właśnie dokument Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Tarnowskie środowiska związane zwłaszcza z biznesem uważają, że pomniejszono w nim rolę miasta pod Górą św. Marcina. Najbardziej boli porównanie Tarnowa do Nowego Sącza, ale i Nowego Targu, Zakopanego czy Oświęcimia.

Wicemarszałek Stanisław Sorys broni planu i twierdzi, że na etapie konsultacji nikt wątpliwości nie zgłaszał, a poprawki, które trafiły do Urzędu Marszałkowskiego, zostały w nim zamieszczone.

Jego zdaniem to wizja rozwoju, a nie dokument wykonawczy, dlatego może być uzupełniony o konkretne propozycje. – Jeśli są jakieś uwagi, jakieś propozycje, tylko już ze szczegółami, to możemy nad tym pracować, bo to jest dokument otwarty, który możemy uzupełniać – dodaje Stanisław Sorys.

Wicemarszałek przywołuje ponadto efekt głosowania nad dokumentem. Poparli go wszyscy radni wojewódzcy, przeciw głosował jedynie Grzegorz Kądzielawski.

Przypomnijmy, Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego przypisuje Tarnowowi status ośrodka regionalnego.

Mieszkańcy komentują, że dla miast o wiele mniejszych jak Nowy Targ czy Zakopane to awans, a dla Tarnowa spadek.

W projekcie planu przestrzennego dla Małopolski, poniżej Tarnowa, czyli poniżej ośrodka o statusie regionalnym, umieszczono inne miasta, którym przypisano rangę subregionalną. To m.in. Bochnia czy Brzesko.

Dodajmy jeszcze, że zgodnie z dokumentem Kraków ma rangę metropolii.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN