Płyta rynku zamieniła się w wielki parking. To nie podoba się mieszkańcom

07.11.2019

Płyta Rynku w Nowym Sączu zamieniła się w parking. Odkąd rozpoczął się remont wokół ratusza coraz więcej samochodów pojawia się przy budynku magistratu. Szczególnie w ostatnich dniach strefa, na której samochody są parkowane powiększyła się o połowę. 

Spora część kierowców wjeżdżających do centrum miasta nie ma gdzie zostawiać swoich samochodów dlatego korzystają z płyty rynku. Większości pytanych przez nas sądeczan to rozwiązanie nie przypada do gustu.

Uważam, że te budki z piwem i parking powinien być usunięty, bo pod ratuszem to jest plac miejski, reprezentacyjny, a nie żeby auta stawiali i cały ten rynek właściwie jest zawalony – skarży się sądeczanin.
Ja jestem absolutnie przeciwny, bo to jest dla tych którzy nie chcą szukać gdzie indziej miejsca. Zresztą ten nasz rynek się taki ciasny zrobił właściwie to tylko przed ratuszem jest trochę miejsca. 

Jeszcze przez moment przymykamy oko na parkujących ale już czas by odzwyczajać się od tego – wyjaśnia zastępca prezydenta Nowego Sącza Artur Bochenek.

– To jest bardzo chwilowe rozwiązanie, to znaczy tolerujemy w ten sposób ustawianie samochodów na płycie rynku do czasu zakończenia remontu jezdni w około rynku. Rzeczywiście jest problem z dojazdem na parking pod Panoramą, w ogóle przy poruszaniu się po centrum starego miasta, dlatego trochę przymykamy oko. Straż Miejska na bieżąco informuje o zakazie.

Straż ma za zadanie pouczać i odzwyczajać kierowców od zostawiania samochodów na płycie rynku. Jak wyjaśnia komendant Ryszard Wasiluk, za ratuszem jest parking, na którym można zostawiać samochód. Często bywa jednak tak, że wyznaczona strefa świeci pustkami, a z przodu przed ratuszem auta nie mogą się pomieścić.

– Na terenie płyty rynku jest wyznaczony parking gdzie można legalnie stanąć wnosząc odpowiednią opłatę. Jest oznakowany pan, który pobiera te opłaty.

W związku z trwającym jeszcze remontem w centrum urzędnicy i pracownicy magistratu mają pozwolenie by korzystać z miejsc najbliżej magistratu – dodaje komendant.

– Urzędnicy, którzy posiadają tak zwaną UM- ke czyli Urząd Miasta mogą się tu zatrzymywać. Ta ilość miejsc, która były z tytułu za ratuszem to tutaj dopuszczamy żeby te samochody stały i tylko w takiej sytuacji.

Straż Miejska wystawiła już około 40 powiadomień dla kierowców, którzy zostawiają samochody w centrum. Pierwsze powiadomienie to tylko pouczenie ale każde kolejne skończy się mandatem w wysokości 100 złotych ostrzega komendant Straży Miejskiej.

Posłuchaj:
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN