Od początku roku sądeccy policjanci złapali już 18 kierowców z cofniętymi licznikami

20.01.2020

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej nowego rekordzistę. Prawie 377 tysięcy kilometrów – o tyle cofnięty został licznik jednego z zatrzymanych kierowców. W trakcie ostatniego badania technicznego pojazdu, diagnosta wpisał znacznie wyższą wartość niż ta, która w dniu kontroli policyjnej znajdowała się na drogomierzu.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za cofanie liczników lub ich wymianę grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat wiezienia. Takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Ze względu na nowelizacje rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego od początku roku policja spisuje stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Trzeba pamiętać, że wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach czyli z powody jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego.

Jeśli licznik jest wymieniany, właściciel pojazdu w ciągu 14 dni musi zgłosić się do stacji kontroli pojazdów, żeby zrobić odczyt z licznika. Diagnosta wprowadza te dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje tu zaświadczenie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN