Czy podniesienie płacy minimalnej będzie kłopotem dla przedsiębiorców? [WIDEO]

18.09.2019

Podniesienie minimalnej płacy z pewnością będzie wyzwaniem dla pracodawców, ale z drugiej strony chcąc mieć dobrego pracownika trzeba mu dobrze zapłacić – powiedział w programie Słowo za Słowo prezes firmy Leier Polska.

Lesław Paciorek odniósł się w ten sposób do zapowiadanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej do 4 tys. złotych.

Przyznał, że na rynku budowlanym dzisiaj ciężko o fachowca, bo doświadczeni pracownicy wyjeżdżają do większych ośrodków, gdzie mogą lepiej zarobić albo za granicę.

– Dzisiaj mamy 2250 minimalną płacę i muszę powiedzieć, że chcąc zatrudnić dobrego pracownika ciężko jest zaoferować minimalną płacę. Rzeczywiście dzisiaj mamy problem z chętnymi do pracy. Stawki jeżeli mówimy o zbliżonych do płacy minimalnej to trudno sobie wyobrazić żeby ktoś chciał podjąć taką pracę gdy ma możliwość pracy albo w Polsce w większych ośrodkach za większe pieniądze albo wręcz wyjazdu za granicę i tam pracy za godziwe pieniądze.

Lesław Paciorek zwracał uwagę, że wraz z podniesieniem pensji minimalnej, w górę muszą iść wszystkie płace, bo takie będą oczekiwania pracowników.

– Jeśli mówimy o skoku aż do 4 tysięcy, to wyobraźmy sobie, że dzisiaj średnia płaca wynosi w Małopolsce nieco powyżej 5 tysięcy, na Podkarpaciu 4,5 tysiąca, w mazowieckim ponad 6 tysięcy. Musimy dokonać skoku nie tylko tej najniższej płacy, musimy podnieść wszystkim płace. Pytanie czy będziemy podnosić o 100 – 200 złotych czy procentowo. Jeżeli procentowo to te osoby, które dzisiaj zarabiają 5, 6 czy 7 tysięcy będą chciały być docenione i ich płace powinny poszybować powyżej 10 tysięcy złotych brutto.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada szybki wzrost minimalnej pensji, tak aby za cztery lata sięgnęła czterech tysięcy złotych brutto.

Posłuchaj:
Lesław Paciorek
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN