Podpalali, a później gasili. Strażacy ochotnicy trafią do aresztu

27.02.2019

Przed Sądem Rejonowym w Gorlicach stanęły dziś 4 osoby, w tym 3 strażaków ochotników. Młodzi mężczyźni związani są z jedną z jednostek OSP na terenie powiatu gorlickiego. Podejrzani są m.in o podpalenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej.

Podejrzani zatrzymani przez policję mieli też uczestniczyć w innych podpaleniach. – Policjanci gorliccy zatrzymali grupę czterech osób, mieszkańców powiatu gorlickiego w wieku od 18 do 26 lat, którzy są podejrzewani o dokonanie tego podpalenia oraz innych, które miały miejsce w ostatnim czasie – informuje Grzegorz Szczepanek, rzecznik gorlickiej policji.

Od grudnia 2018 roku na na terenie powiatu gorlickiego doszło do kilku pożarów, których przyczyną były podpalenia. W czasie przesłuchań podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów.

Śledczy na podstawie zgromadzonych dowodów zarzucili im 5 podpaleń: w Kobylance, Dominikowicach i w Bystrej. Łącznie starty oszacowano na kilkaset tysięcy złotych. W jednym z pożarów w Kobylance ucierpiał mężczyzna. Zatruty czadem z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Krakowie.

Strażacy-podpalacze mieli też po wywołanych przez siebie pożarach, brać udział w akcjach ich gaszenia. Udzielali również pomocy poszkodowanemu mężczyźnie w Kobylance. Strażacy ochotnicy zostali już przesłuchani przez prokuraturę. – Mężczyznom zarzucono dokonanie uszkodzeń i zniszczenia mienia poprzez podpalenie. W jednym przypadku było to połączone z narażeniem człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia – informuje Tadeusz Cebo, szef gorlickiej prokuratury.

Do sądu skierowano wnioski o tymczasowe aresztowanie. Sąd w środę (27.02) przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec podejrzanych 3 miesięczny areszt. Strażakom grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Posłuchaj:
Tadeusz Cebo
Grzegorz Szczepanek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Dziedzina
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN