Zamieszanie w sprawie Młodzieżowej Rady Miasta

17.05.2019

Tak gorąco i nerwowo na miejskiej sesji w Dębicy dawno nie było. Poszło o utworzenie młodzieżowej rady miasta.

Był to projekt obywatelski podpisany przez 300 osób.

Jak jednak przekonywał, Mateusz Cebula, przewodniczący rady, nie można go przyjąć, bo jest z licznymi błędami prawnymi.

– Jest kilka błędów formalnych, które dyskwalifikują przedłożony projekt. Jest to m.in. paragraf drugi statusu określono, że rada ma charakter opiniująco- konsultacyjny i wnioskujący. Jest to przekroczenie delegacji ustawowej, która określa rade młodzieżową jako organ konsultacyjny.

Miejska prawniczka tłumaczyła, że radni mogą nanieść poprawki i przyjąć uchwałę. Przewodniczący z kolei posługując się wykładnią innego prawnika zapewniał, że zmiany w uchwale mogą wprowadzić tylko jej twórcy.

Ostatecznie Marcin Łączak, pomysłodawca utworzenia rady młodzieżowej wycofał projekt. Padło przy tym sporo gorzkich słów.

– Jeśli były błędy formalne należało o tym poinformować, dogadać się, zrobić spotkanie a nie ukradkiem wprowadzać na sesję. Ja 300 młodym ludziom spojrzę w oczy, państwo już nie.

Marcin Łączak przekonuje, że nie zrezygnuje ze swojego pomysłu utworzenia młodzieżowej rady składającej się z uczniów szkół średnich.

Mateusz Cebula z kolei zapowiada uchwałę w sprawie powołania rady młodzieżowej, ale składającej się z uczniów klas 5 -8 szkół podstawowych.

Posłuchaj:
Mateusz Cebula
Marcin Łączak
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN