Polacy z Kresów liczą na pomoc Polski. – Bez niej pamięć zginie – mówią [ZDJĘCIA]

08.06.2019

Mieszkańcy Ukrainy odwiedzili Tarnów, by świętować Dni Lwowa i pamięć o Polakach, którzy zginęli na Kresach.

Jak mówi Bogdan Lupa, mieszkaniec Lwowa i członek Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, pamięć o naszych przodkach na Kresach to nasza historia i honor.

Mieszkańcy Ukrainy wspominają przesiedlenia i trudne czasy komunistyczne.

Jak  matka opowiadała, było strasznie w tych latach, trwały przesiedlenia Polaków i Ukraińców. Moja rodzina żyła pod Zamościem. Mieli stawy, gospodarkę, wszystko im zabrali. Nie możemy o tym zapominać. Polska wie o problemach Ukrainy, o lwach zamkniętych we Lwowie. Oba kraje muszą współpracować dla obopólnych korzyści – mówi Bogdan Lupa.

Polacy często finansują restauracje pomników i grobów. Rodacy na Ukrainie liczą na polską pomoc. – Jeśli jej zabraknie, znikną miejsca pamięci – mówią.

– Jest perspektywa nie bardzo wyglądająca, bo z czasem, gdy Polska strona nie będzie dbać i pomagać, jak to robi, pomagając towarzystwom, to zanikną te miejsca pamięci. Polska strona nie może do tego dopuścić i te towarzystwa musi podtrzymywać, byśmy mogli działać – dodaje Bogdan Lupa.

Jak mówi tarnowianka, której przodkowie pochodzą z Kresów, tam są nasze korzenie, tam pracowali nasi ojcowie i dziadkowie i tam jest nasza historia.

– Cała rodzina uciekła stamtąd. Nic nam nie opowiadali rodzice jako dzieciom, bo się bali. Tato dostał nakaz pracy w Tarnowie. W domu była szafa, w której była ogromna szuflada. Były tam książki – cała historia Piłsudskiego – i nam z bratem nie wolno było dotykać tej szuflady, bo rodzice się bali. Tak nas chronili. Pamiętam ojca, jak słuchał Radia Wolna Europa i nam kazał wyjść, w domu było wygaszone wszystko, a on siedział i słuchał – wspomina tarnowianka.

Dzieci przypominają, że o historii Orląt nie możemy zapomnieć.

– To jest kawałek naszej historii, a o historii nie można zapomnieć, bo nie będziemy sobą, będzie wtedy bardzo źle. Jesteśmy Polakami, chodzę do szkoły Orląt Lwowskich, a Orlęta walczyły, by Polska była wolna. Musimy o tym pamiętać  – mówią.

Polacy mieszkający na kresach wschodnich odwiedzili Tarnów z okazji Dni Lwowa i obchodów 30- lecia Towarzystw Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Tarnowie.

Posłuchaj:
Bogdan Lupa z Lwowa
Tarnowianka
Dzieci
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN