W Polsce nieznacznie maleje, a w Tarnowie rośnie, liczba zachorowań na boreliozę

20.08.2019

Znamy najnowsze dane z ostatnich dwóch tygodni. Wynika z nich, że do tarnowskiego Sanepidu zgłoszono ponad 50 przypadków zachorowań, które wywołało ugryzienie przez kleszcza. Wśród zarażonych boreliozą było siedmioro dzieci, a trzy osoby wymagały dłuższego leczenia.

Dlatego Elżbieta Poproch, kierownik Sekcji Nadzoru Epidemiologii w Sanepidzie w Tarnowie, przypomina o rutynowych czynnościach po powrocie do domu ze spaceru.

– Codziennie obejrzeć to swoje ciało, a jeżeli jest leszcz, to trzeba go wyjąć. Trzeba wiedzieć, że do 24 godzin ten kleszcz, nawet jeśli jest zakażony, to jeszcze nie zaraża. On dopiero później wpuszcza tą substancję. Nie możemy dopuścić, żeby on napił się krwi, a jeżeli tak się zdarzy, że ten kleszcze jest zakażony i pokaże się rumień, to trzeba szybko udać się do lekarza i zacząć to leczyć.

Najwięcej zgłoszeń o zakażeniu boreliozą zazwyczaj wpływa na przełomie sierpnia i września, ale też w październiku.

Kleszcza możemy złapać nie tylko podczas wyjazdu na wieś czy spaceru po lesie, ale także coraz częściej w mieście – ostrzega Elżbieta Poproch.

– Parki, skwery, wychodzimy z psem w mieście. Niestety nie ma już takich rejonów typowych, kiedyś były takie lata, gdzie kleszcza mogliśmy przywieźć z Mazur czy Bieszczad i wtedy też było więcej zachorowań przy okazji przyjazdów z wakacji, teraz te zgłoszenia są cały rok, na bieżąco.

Od początku tego roku do końca lipca w całej Polsce było blisko 9300 zachorowań. Jest to mniej niż o tej samej porze ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o Tarnów, to tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodniach sierpnia było ponad 30 przypadków zachorowań na boreliozę.

W zeszłym miesiącu, w ciągu czterech tygodni było przeszło 20 przypadków potwierdzonej boreliozy w tarnowskim sanepidzie.

Posłuchaj:
Elżbieta Poproch
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN