Polska wieś na Ukrainie mocno związana z Tarnowem w specjalnym oświadczeniu prosi o pomoc

12.12.2017

Mieszkańcy Strzelczysk, do których rokrocznie przyjeżdża św. Mikołaj z Tarnowa napisali oświadczenie do prezydenta Andrzeja Dudy. Opisują w nim stan drogi, której…praktycznie nie ma.

Nigdy też nie zadziałało oświetlenie uliczne, więc po zmroku albo nie wychodzi się z domów, albo brodzi się w błocie z latarkami. – Dla Polaków w Polsce to trudne do wyobrażenia – mówi proboszcz tamtejszej parafii, ks. Mieczysław Frytek. – Wiemy, że o tym problemie wie też Polska, wie prezydent Andrzej Duda. Mamy więc nadzieję, że ten asfalt przez Strzelczyska w końcu powstanie – dodaje ks. Mieczysław.

Ksiądz Mieczysław Frytek pracuje na Ukrainie od blisko dwudziestu lat. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej, a niedawno przebywał na rekolekcjach dla kapłanów w Lubaszowej.

Jego zdaniem, mimo polepszenia warunków życia na Ukrainie, wciąż między Polską a tym krajem różnica jest kolosalna. Polskie wsie pod Lwowem funkcjonują bez asfaltu, świateł przy drogach, a dachy są wciąż w większości kryte azbestem. Mężczyźni, by utrzymać rodziny pracują w dużych miastach w Polsce. Dla przykładu, w przeliczeniu na złotówki, nauczyciel zarabia maksymalnie do tysiąca złotych. A ceny na Ukrainie są porównywalne do polskich.

Posłuchaj:
Ks. Mieczysław Frytek
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN