Pomysły na uzdrowisko kandydatów na fotel burmistrza – czwarta debata multimedialna [ZDJĘCIA]

11.10.2018

Trzej kandydaci, którzy powalczą o fotel burmistrza Krynicy-Zdroju znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań dziennikarzy. Poruszaliśmy kwestie związane z hokejem, kolejką na Jaworzynę Krynicką czy Parkiem Słotwińskim. Pytaliśmy też o połączenia kolejowe z Krynicy na Słowację. Za nami czwarta debata samorządowa radia RDN Nowy Sącz, Gazety Krakowskiej i Naszej Telewizji Sądeckiej.

Nasze zaproszenie przyjęli: burmistrz Dariusz Reśko, startujący z KWW Ruch Poparcia Dariusza Reśki, Piotr Ryba z KWW Piotra Ryby i Zbigniew Wojewoda, kandydat KWW Zbigniewa Wojewody Ponad Podziałami. Na jednego z nich będziecie mogli oddać swój głos 21 października.

Odbudować Krynicki Hokej!

Hokej w Krynicy kuleje, czas przywrócić mu odpowiedni poziom – mówił w trakcie debaty Piotr Ryba, odpowiadając na pytanie o sposoby przywrócenia tej dyscyplinie dawnej świetności. Kandydat na burmistrza chce m.in powołania okrągłego stołu hokeja. Jego kontrkandydat Zbigniew Wojewoda apelował o przejrzystość finansowania.

To pierwsza rzecz, na którą trzeba postawić. Trzeba szkolić dzieci i młodzież. To da nam wyniki i wtedy można myśleć o sponsorze – tłumaczył Zbigniew Wojewoda.

Obecny włodarz Dariusz Reśko nie zgodził się z przedmówcami, których zdaniem hokej wyraźnie podupadł. Stwierdził, że zwaśnione strony tego środowiska trzeba pogodzić i powołać spółkę akcyjną.

Przejęcie kolejki na Jaworzynę Krynicką przez Polski Fundusz Rozwoju

Wszyscy kandydaci zgodnie chwalili przejęcie kolejki na Jaworzynę Krynicką przez Polski Fundusz Rozwoju. Zbigniew Wojewoda startujący z Komitetu Wyborczego Ponad Podziałami zaznaczył, że chociaż budowa kolejki gondolowej była przełomową inwestycją, w ostatnim czasie mocno ją zaniedbano. Burmistrz Dariusz Reśko dodał, że przez ostatnich 5 lat poprzedni właściciele nieodpowiednio zarządzali miejscem, a współpraca nie była łatwa. Zaniedbania widzi też Piotr Ryba. Wszyscy kandydaci są przekonani, że Polski Fundusz Rozwoju może sprawić, że pojawią się nowe inwestycje, a także remont kolejki i stacji.

Rewitalizacja Parku Słowińskiego

Podczas debaty na antenie radia RDN Nowy Sącz, kandydaci na fotel burmistrza Krynicy-Zdroju musieli zmierzyć się między innymi z pytaniem dotyczącym rewitalizacji Parku Słotwińskiego i pijalni. Wszyscy byli zgodni, że trzeba tym miejscom przywrócić dawny blask. Jeśli chodzi o kwestie pijalni, Dariusz Reśko przypomniał, że należy ona do uzdrowiska Krynica-Żegiestów, dlatego prowadzi już rozmowy z zarządem spółki. Jego zdaniem jest szansa, żeby rozpocząć prace w następnym roku.

Z kolei Piotr Ryba zwrócił uwagę, że to zadanie było już 3-krotnie wpisywane do Budżetu Obywatelskiego, jednak nie wygrało. Jako burmistrz chciałby stworzyć w parku siłownie zewnętrzne, place zabaw i alejki spacerowe. Z kolei Zbigniew Wojewoda podkreślił, że rewitalizacja Parku Słotwińskiego jest zapisana w jego programie i wie jak sfinansować tę inwestycję.

Muszyna przyćmi Krynicę?

Gdybym uważał, że Muszyna błyszczy tylko w tle Krynicy, nigdy nie kandydowałbym na burmistrza – przekonywał podczas debaty Piotr Ryba. Pytany o to, czy Muszyna może przyćmić Krynicę, stwierdził, że ma receptę na to, żeby tak się nie stało. – Tylko celowane inwestycje, stworzenie atrakcyjnej oferty na lato, odkryty kompleks basenów, właściwe oznakowanie ścieżek rowerowych.

Zbigniew Wojewoda mówił, że Krynica ma mocniejszą marketingową markę, ale potrzebuje dobrej współpracy z Muszyną. Urzędujący burmistrz Dariusz Reśko zaprzecza, jakoby uzdrowisko straciło dawną świetność i podkreśla, że Krynica jest numerem jeden w regionie i absolutnie się to nie zmieni.

Inwestycję dla turystyki

Niewykorzystany potencjał górskich ścieżek – to największy zarzut kontrkandydatów obecnego burmistrza Krynicy wobec rozwoju turystyki w uzdrowisku. Zbigniew Wojewoda zauważył, że ścieżki zdrowia nie zmieniły się od czasów jego młodości. Piotr Ryba dodał, że w lasach i w okolicznych górach brakuje odpowiedniego oznakowania. Obecny burmistrz przekonywał, że gmina już mocno inwestuje w turystykę w inny sposób, a wymyślone przez niego projekty już się tworzą pod hasłem Kurort Krynica…

To jest program, który składa się z pięciu samodzielnych projektów. Znalazłem środki finansowe w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na kwotę 30 milionów złotych.

Piotr Ryba dodał także, że dobrą inwestycja byłoby stworzenie m.in. ogrodów tematycznych na Górze Parkowej.

Jak pogodzić Forum Ekonomiczne z turystyką we wrześniu?

Kandydaci zmierzyli się również z pytaniem dotyczącym corocznego Forum Ekonomicznego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dzięki tej imprezie Krynica jest znana na całym świecie. Jednak trzeba znaleźć sposób, żeby kongres nie był tak uciążliwy dla mieszkańców i turystów. Zbigniew Wojewoda tłumaczył, że trzeba zacieśnić współpracę z Uzdrowiskiem Żegiestów. – Impreza musi być na deptaku, nie da się jej przenieść gdzie indziej. Obiekty uzdrowiska Krynica-Żegiestów, czyli tam gdzie obecnie jest rozlewnia, nadawałyby się oczywiście po przebudowie do stworzenia Centrum Kongresowego.

Z kolei Dariusz Reśko myśli o zmianie układu deptaka. – Szczególnie niedaleko Nowego Domu Zdrojowego. Trzeba inaczej zagospodarować Łazienki Mineralne i ich otoczenie oraz Łazienki Borowinowe. Dzięki temu powstałyby nowe pomieszczenie na potrzeby Forum Ekonomicznego. 

Jednak Piotr Ryba widziałby rozwiązanie problemów mieszkańców w skróceniu czasu prac przed i po forum.

Budynek Gimnazjum im. Dietla w Krynicy

W tym budynku powinno powstać centrum kultury – mówił Piotr Ryba pytany o plany wobec Gimnazjum im. Dietla. Zdaniem kontrkandydata Zbigniewa Wojewody, budynek musi pozostać w rękach gminy i można go przekształcić w Pałac Młodzieży. Co na to Dariusz Reśko?

Chcę, żeby w Krynicy powstała uczelnia albo filia uczelni wyższej. Oczywiście szkoła zawodowa bardzo dobrze się rozwija i dalej będzie sobie tam funkcjonować. Oprócz tego znajdą tam swoje miejsce inne funkcje związane z usługami edukacyjnymi – wyjaśnił.

Burmistrz Dariusz Reśko obiecuje też, że jeśli wygra wybory, budynek pozostanie w rękach gminy.

Kolej z Krynicy na Słowacje

Kolej łącząca Krynicę ze słowackimi miejscowościami to konieczność – ten pomysł jednogłośnie popierają wszyscy kandydaci na fotel burmistrza Krynicy. Zbigniew Wojewoda pokazał przykład połączenia z Lipanami na Słowacji, gdzie powstaje basen z wodami termalnymi. – Krynica nie ma wód termalnych, a tam w godzinę jazdy od Krynicy będziemy mieli coś takiego.

Dariusz Reśko przekonuje, że coraz więcej osób przyjeżdża do uzdrowiska koleją. Jej rozwój jest więc potrzebny. Piotr Ryba uważa jednak, że komfort pasażerów powinien być poprawiony. – Na dworcu kolejowym nie ma punktu, w którym można byłoby kupić bilet. Brakuje też punktu informacyjnego.

Problem może się nasilić, jeśli uda się wybudować linię kolejową Podłęże – Piekiełko. Dodatkowo Ryba zaznaczył, że wciąż brakuje konkretów w sprawie próby przejęcia budynku dworca PKP przez Krynicę.

Kandydaci mogli również zadawać sobie pytania.

My zapraszamy na kolejną debatę. W piątek (12.10) już przedostatnie takie spotkanie przed wyborami. Pod lupę weźmiemy kandydatów na fotel wójta gminy Chełmiec.

W Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu stawić mają się: Rafał Kmak z KWW Wspólnie dla Gminy Chełmiec, Jakub Ledniowski kandydat PiS, Zbigniew Leśniak z KWW dla Dobra Gminy i obecny wójt Bernard Stawiarski startujący także z własnego komitetu. Zaczynamy jak zwykle o 15.30.

ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy