Ponad 100 wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych jest już w tarnowskim oddziale ZUS

06.09.2019

Przy przyznawaniu tego świadczenia nie stopień niepełnosprawności będzie miał znaczenie, lecz ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji danej osoby – mówi RDN Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Po złożeniu wniosku jeśli ktoś nie ma takiego orzeczenia zostanie skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Oprócz orzeczenia, aby otrzymać świadczenie trzeba być pełnoletnim, mieszkać na terenie Polski, a łączna wysokość świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może być większa niż 1600 zł brutto.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek, który jest dostępny w placówkach ZUS bądź na stronie zus.pl.

– We wniosku należy wpisać dane osobowe i podać ewentualny sposób wypłaty świadczenia, trzeba również wskazać czy i jakie świadczenia finansowane ze środków publicznych nam w tej chwili przysługują, jaka jest ich wysokość i jaki organ je wypłaca. Dotyczy to również świadczeń wypłacanych przez instytucje zagraniczne.

ZUS będzie rozpatrywał wnioski od 1 października.

W regionie tarnowskim jest obecnie ok. 3 tys. osób, które mają już orzeczoną niezdolność do samodzielnego życia i wymagają wsparcia osób trzecich.

Natomiast wszystkich potencjalnie zainteresowanych w regionie o ubieganie się o świadczenie uzupełniające może być ok. 15 tys. osób.

W przyznawaniu świadczenia będzie brany pod uwagę osiągany dochód.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Ines Szczepańska
play
Słowo za słowo - Dawid Chrobak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN