Postanowienia wielkopostne wciąż są ważne dla wiernych

20.02.2018

Odmawianie sobie różnych przyjemności, a może większe skupienie się na modlitwie i czytaniu Pisma Świętego? Sprawdzaliśmy jakie postanowienia wielkopostne mają sądeczanie. Tradycyjnie już Wielki Post jest czasem wyciszenia i refleksji, ale też pracy nad sobą.

Postanowienia są nieodłącznym elementem Wielkiego Postu i tradycji katolickiej. Już na mszy świętej w Środę Popielcową, można było usłyszeć słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, a także: Prochem jesteś i w proch się obrócisz.

Wielki Post to czas pogłębionej refleksji nad sobą oraz uczynków pokutnych, które powinny kierować naszym życiem – tłumaczy ksiądz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. – Są nimi post, modlitwa i jałmużna – dodaje.

Podobnie myślą mieszkańcy Nowego Sącza, dla których jest to właśnie czas pokuty i nawrócenia. Aby jeszcze lepiej przeżyć okres Wielkiego Postu, wielu diecezjan postanawia zrezygnować z czegoś. – Postanowiłam sobie, że będę miała silną wolę i nie będę palić papierosów – usłyszał nasz reporter. – Ja odmówię sobie słodyczy i będę bardziej wyrozumiała dla innych. W tym czasie nie będę chodzić również do kina i teatru – wyjaśnił nasz inny rozmówca.

Zdaniem księdza Jerzego Jurkiewicza, warto stawiać sobie takie ograniczenia, by dzięki temu sprawdzić czy radzimy sobie ze swoimi słabościami.

Powinniśmy sobie odmówić to, co lubimy. Dzięki temu zapanujemy nad swoim ciałem i uświadomimy sobie, że możemy walczyć z pokusami – dodaje kustosz sądeckiej bazyliki.

Ważne jest jednak to, aby nie przeceniać swoich możliwości i nie robić postanowień ponad swoje siły, ponieważ mogą przynieść odwrotne skutki.

Za nami dopiero niecały tydzień Wielkiego Postu. Nie jest jeszcze za późno, aby zmienić coś w swoim zachowaniu i jeszcze lepiej przygotować się do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym roku Wielkanoc przypada na 1 kwietnia.

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN