Postępuje spadek hodowli trzody chlewnej na terenie powiatu tarnowskiego – potwierdzają dane

17.01.2020

Statystyki nie napawają optymizmem. Z roku na rok coraz więcej rolników rezygnuje z hodowli świń.

– W roku 2016 mieliśmy zarejestrowane 41 tys. 379 i tak kolejno, w roku 2017 26 tys. 315 i w 2018 24 tys. 540, czyli gdyby porównać te cyfry – 2018 z 2016 to jest spadek o prawie 17 tys. – mówi kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie, Ryszard Pagacz.

Jak dodaje Ryszard Pagacz, rolnicy odchodzą od hodowli trzody chlewnej prawdopodobnie z powodów ekonomicznych.

– Mniej się opłaca. Obserwujemy natomiast wzrost ze strony pogłowia bydła i tutaj odnoszę wrażenie, że rolnicy przestawiają hodowlę na bydło, które jest bardziej opłacalne.

Na terenie powiatu tarnowskiego coraz mniej osób zajmuje się rolnictwem i żyje z rolnictwa. Zostają poszczególne, indywidualne gospodarstwa.

– Rolnictwo takie jak dotychczas, czyli jedna świnia czy kilka, czy kilkanaście sztuk plus kury, to już praktycznie margines. Szkoda, bo to jest jednak rolnictwo ekologiczne i jakość pokarmów sprzedawanych w tzw. rolniczym handlu detalicznym jest bardzo dobra i coraz bardziej poszukiwana.

Zmienia się też struktura małopolskiej wsi, gdzie przybywa osób, które przenoszą się z miasta i w mniejszym stopniu zajmują się uprawą roli.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN