Powiat tarnowski powinien przekazać 200 tys. złotych na pomoc szpitalowi w Tuchowie

25.03.2020

Podczas wtorkowej Sesji Rady Powiatu zaapelował o to do radnych Zbigniew Karciński.

Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na kupno niezbędnych w czasie pandemii koronawirusa respiratorów, maseczek, odzieży ochronnej dla personelu medycznego czy środków do dezynfekcji.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Powiatu kwota nie obciąży znacząco powiatowego budżetu, a będzie dużym wsparciem dla pracowników lecznicy.

– Proponuję, byśmy z naszego budżetu powiatu na bieżący, a mamy sporą nadwyżkę, bo ponad 14 mln 300 tysięcy złotych, by z tej nadwyżki uszczknąć niewielką kwotę 200 tysięcy złotych i przeznaczyć na zakup respiratorów i środków ochrony doraźnej dla pielęgniarek i lekarzy szpitala powiatowego, który mieści się w Tuchowie.

– Musimy wspierać pracowników szpitala w walce z groźnym wirusem – dodaje.

– Ta kwota w jakiś sposób pomogłaby przede wszystkim chronić personel, pielęgniarki i lekarzy, bez których walka z tą epidemią będzie bezsensowną, bo kto będzie leczył ludzi, gdy Ci ludzie z pierwszej linii frontu też zachorują. Żeby ograniczyć ich zachorowalność, musimy im zabezpieczyć wystarczającą ilość odzieży ochronnej, tej bieżącej, czyli rękawiczki, maski czy fartuchy.

Starosta tarnowski przypomina jednak, że władze starostwa muszą zmierzyć się teraz z kosztami związanymi z przygotowaniem miejsc kwarantanny dla osób wracający z zagranicy. Taki obowiązek na starostów nałożył Wojewoda Małopolski. Roman Łucarz podkreśla, że to także obciąży powiatowy budżet.

– Musimy ponieść wszystkie koszty, czyli zakwaterowanie, wyżywienie, a co najważniejsze, musimy zatrudnić tam osoby, które będą odpowiedzialne za tych przebywających tam w miejscu kwarantanny. To nie może być jedna osoba. My musimy zachować wszystkie warunki kodeksu pracy, zmianowość itd. Od dziś zatrudniamy już czterech pracowników na umowę zlecenie i musimy płacić im normalną pensję.

W powiecie tarnowskim mają funkcjonować trzy miejsca zbiorowej kwarantanny. Pozytywną opinię sanepidu dostał już internat ze schroniskiem w Wojniczu. Takiej akceptacji nie dostała proponowana przez starostwo szkoła w Radłowie. Gdyby zabrakło miejsc w Wojniczu, pod uwagę jest brane także Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

Dziś (25.03) ma zapaść decyzja, czy powiat dofinansuje szpital w Tuchowie. Do tego tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Zbigniew Karciński
Roman Łucarz
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN