Powstaje Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca 2020

08.12.2019

Jego zadaniem będzie poszerzenie programu i stały lobbing na rzecz organizacji uroczystych obchodów 80. rocznicy pierwszej deportacji do KL Auschwitz.

Jak mówi Piotr Dziża, organizator Festiwalu Niepodległości i jeden z inicjatorów powołania Komitetu, pierwszym naszym  oczekiwaniem  jest przede wszystkim obecność głowy państwa. Przez trzynaście lat funkcjonowania tego święta nie doczekaliśmy się ani w Tarnowie, ani w Oświęcimiu obecności prezydenta. Uważamy, że ta osiemdziesiąta, okrągła rocznica jest dobrym momentem, żeby to zrobić.

Przewodnictwo w Komitecie obejmie była więźniarka KL Auschwitz, prezes Stowarzyszenia Prawo do Prawdy,  Barbara Wojnarowska Gautier.

Organizatorzy swój apel o przystąpienie do udziału w zjeździe Komitetu i jego pracach kierują nie tylko do społeczności lokalnych Tarnowa i Oświęcimia, i środowisk bezpośrednio zainteresowanych tą tematyką, ale również do całej wspólnoty narodowej, dodaje Piotr Dziża.

– Apel kierujemy oczywiście do wszystkich. Pojawiło się już kilkadziesiąt pomysłów, jak zrealizować oprawę. Mamy nadzieję, że władze administracji rządowej, samorządowej, instytucje publiczne, jak i instytucje powołane do tego celu – na przykład Polska Fundacja Narodowa – wspomogą te nasze inicjatywy.

Zjazd założycielski odbędzie się 7 grudnia w Tarnowie. Deklaracje przybycia można przesyłać elektronicznie.

Posłuchaj:
Piotr Dziża
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN