Ich praca ma być służbą. Dzień skupienia samorządowców [ZDJĘCIA]

15.12.2018

Wójtowie, burmistrzowie, radni oraz pełniący inne funkcje w samorządzie, przyjechali do Nowego Sącza. Okazją był adwentowy dzień skupienia. Znalazł się czas na modlitwę oraz dyskusje.

Takie wydarzenia są sposobnością do refleksji. Zapytaliśmy samych zainteresowanych, jaki powinien być dobry samorządowiec. – Bardzo pracowity, aktywny. Powinien mieć dobry kontakt z mieszkańcami i posiadać dużo pokory. Często nastawiamy się na duże inwestycje, potrzeby materialne, ale zapominamy o tych duchowych. O tym, że wokół nas są ludzie, którym nie są niezbędne wielkie działania inwestycyjne, ale po prostu wsparcie – rozmowa lub pomoc socjalna. Najważniejszy zawsze jest człowiek. Pracujemy dla ludzi – podkreślił Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.

To jest służba, ale też wielkie wyzwanie. Tu wyraża się szacunek dla człowieka. Często trzeba godzić sprzeczne interesy i oczekiwania, podejmować trudne decyzje i być życzliwym dla ludzi – uważa Leszek Zegzda, radny miasta Nowego Sącza, a w poprzedniej kadencji członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Samorządowcy wzięli udział w nabożeństwie pokutnym przed Najświętszym Sakramentem oraz w Mszy świętej w bazylice św. Małgorzaty. Kazanie wygłosił ksiądz Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Następnie samorządowcy wysłuchali wykładu.

Temat to etos chrześcijańskiego samorządowca, czyli jak być samorządowcem i chrześcijaninem, jak być samorządowcem chrześcijańskim – podkreślił prelegent, ksiądz Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Była też okazja do dyskusji.

Samorządowcy mają dni skupienia już od kilkunastu lat. Zapoczątkował je biskup Wiktor Skworc. Ponadto w okolicach maja i czerwca pielgrzymują do Starego Sącza. Ich patronką jest św. Kinga.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna i Sebastian Curyło
play
Słowo za słowo (M) - Justyna Kołodziej, Marcin Zaród
play
Słowo za słowo (M) - ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN