Praca w wojsku wciąż popularna

14.08.2019

Tuż przed Świętem Wojska Polskiego sprawdzamy statystyki. Do tarnowskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień zgłasza się rocznie kilkadziesiąt młodych ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w służbie przygotowawczej. Przeważają mężczyźni, ale mundur coraz chętniej wkładają też panie.

Jedną piątą żołnierzy stanowią właśnie kobiety. Ppłk Piotr Waręcki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie przyznaje, że bez względu na płeć, kadeci widzą wiele plusów w tym zawodzie.

– Podkreślają postawę patriotyczną, czyli służbę dla ojczyzny. Nie ukrywajmy też, że szacunek wśród społeczeństwa jako służby wojskowej żołnierza zawodowego, prestiż z tym związany jest też argumentem niebanalnym. Trzeba także szczerze powiedzieć, że wojsko oferuje solidne podstawy socjalne, godne zarobki, stabilność i wszystkie składki, które się z tym wiążą, w tym wcześniejsza emerytura.

– Jeśli ktoś nie jest pewny, czy chce związać się z wojskiem, może to sprawdzić w czasie służby przygotowawczej – zachęca Piotr Waręcki.

– Służba przygotowawcza trwa trzy miesiące, w tej chwili zbieramy już ostatnie oferty na turnus wrześniowy i w czasie tych trzech miesięcy można się przekonać, czy ta ścieżka wyboru jest właściwa czy nie, bo ukończenie przeszkolenia wojskowego nie obliguje do dalszego związania się na stałe z wojskiem, ale jest to podstawowy krok do tego, aby taki status uzyskać.

Żołnierze jutro ( 15.08) mają swój dzień – 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Tarnowskie obchody zaplanowano przed pomnikiem Wincentego Witosa i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Święto Wojska Polskiego jest połączone z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Posłuchaj:
Piotr Waręcki
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za słowo(NS) - Mariusz Cygnar
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN