Praca w wojsku wciąż popularna

14.08.2019

Tuż przed Świętem Wojska Polskiego sprawdzamy statystyki. Do tarnowskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień zgłasza się rocznie kilkadziesiąt młodych ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w służbie przygotowawczej. Przeważają mężczyźni, ale mundur coraz chętniej wkładają też panie.

Jedną piątą żołnierzy stanowią właśnie kobiety. Ppłk Piotr Waręcki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie przyznaje, że bez względu na płeć, kadeci widzą wiele plusów w tym zawodzie.

– Podkreślają postawę patriotyczną, czyli służbę dla ojczyzny. Nie ukrywajmy też, że szacunek wśród społeczeństwa jako służby wojskowej żołnierza zawodowego, prestiż z tym związany jest też argumentem niebanalnym. Trzeba także szczerze powiedzieć, że wojsko oferuje solidne podstawy socjalne, godne zarobki, stabilność i wszystkie składki, które się z tym wiążą, w tym wcześniejsza emerytura.

– Jeśli ktoś nie jest pewny, czy chce związać się z wojskiem, może to sprawdzić w czasie służby przygotowawczej – zachęca Piotr Waręcki.

– Służba przygotowawcza trwa trzy miesiące, w tej chwili zbieramy już ostatnie oferty na turnus wrześniowy i w czasie tych trzech miesięcy można się przekonać, czy ta ścieżka wyboru jest właściwa czy nie, bo ukończenie przeszkolenia wojskowego nie obliguje do dalszego związania się na stałe z wojskiem, ale jest to podstawowy krok do tego, aby taki status uzyskać.

Żołnierze jutro ( 15.08) mają swój dzień – 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Tarnowskie obchody zaplanowano przed pomnikiem Wincentego Witosa i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Święto Wojska Polskiego jest połączone z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Posłuchaj:
Piotr Waręcki
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy