Prawom i obowiązkom pacjenta poświęcone będzie kolejne spotkanie Klubu Dobrze Nastawionych RDN

03.02.2020

Słuchacze dowiedzą się czego mogą wymagać od lekarza, ale też jakich zasad oni sami powinni przestrzegać w przychodni, ośrodku zdrowia czy w szpitalu.

Na spotkanie zaprasza ks. Marcin Gryzło, opiekun Klubu Dobrze Nastawionych.

– Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. skąd się wzięły prawa pacjenta, gdzie je znaleźć, jak można je egzekwować, jak uzyskać dokumentację medyczną, gdzie złożyć skargę, a także czy lekarz ma prawo odmówić nam leczenia. Będzie także mowa o naszych obowiązkach. Jak zachować się podczas wizyty w przychodni, czy pacjent musi odwołać wizytę jeśli nie zamierza się na nią zgłosić oraz czy potrzebny jest dowód osobisty w celu rejestracji wizyty.

Z prelekcją wystąpi kierownik Sekcji ds Organizacji Nadzoru i Promocji w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Małgorzata Topolska zwraca uwagę, że pacjenci w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw, ale i ciążących na nich obowiązków.

– Na przykład, że lekarz powinien przystępnie wyjaśnić pacjentowi stan jego zdrowia oraz to jak będzie przebiegał proces badań czy leczenia. Pacjenci muszą też wiedzieć, że mają prawo do poszanowania intymności i godności, tzn, że np. podczas badań, obecność innych osób poza lekarzem w tym studentów medycyny jest możliwa tylko za ich zgodą. No i obowiązki. Chociażby to, że pacjent powinien dbać o higienę osobistą, że powinien grzecznie i kulturalnie zwracać się do lekarzy i personelu medycznego, czy np. to, że do gabinetu lekarskiego nie wolno wchodzić w kurtce.

Spotkanie odbędzie się 13 lutego o godz. 16.00 w świetlicy przy parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Wstęp jest wolny. Może przyjść każdy.

Posłuchaj:
ks. Marcin Gryzło
Małgorzata Topolska
Aneta Mleczko, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo - Barbara Nowak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN