Prezydenci Polski i Słowenii spotkali się w Gorlicach [ZDJĘCIA]

23.05.2018

Andrzej Duda przyjechał do Gorlic wraz z Borutem Pahorem, prezydentem Słowenii. Podczas spotkania na cmentarzu wojennym nr 91, odsłonięto pomnik upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918. Wydarzenie było również okazją do rozmów obu przywódców.

Prezydent Słowenii przyleciał do Polski w środę (23.05) rano. Na lotnisku w Warszawie przywitał go Andrzej Duda, po czym obaj przywódcy udali się do na cmentarz wojenny w Gorlicach. Odsłonięto tam pomnik upamiętniający żołnierzy słoweńskich poległych w czasie pierwszej wojny światowej.

Ma on kształt płaskiego kamienia, na którym wyryto zarys słoweńskich gór. Znajduję się na nim również napis upamiętniający słoweńskich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski. Zdaniem Andrzeja Dudy, bitwa gorlicka miała bardzo duże znaczenie przy odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego przyczynili się również żołnierze słoweńscy.

Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i za to oddajemy im hołd. Wielka cześć i chwała bohaterom bitwy gorlickiej – podkreślił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podczas ceremonii odsłonięcia pomnika

Walki pod Gorlicami trwały prawie pół roku. Podczas swojego przemówienia prezydent Słowenii Borut Pahor podkreślał jak wielkie znaczenie ma utrzymanie pokojowych relacji między wszystkimi narodami. – Pokój to czas, który należy wykorzystać dla niezachwianej wiary w jego wartość. Za pomocą swoich sądów, czynów oraz decyzji musimy udowodnić, że żadne zagadnienie, które stawia przed nami rozwój człowieka i wspólnoty, nie może kwestionować samego pokoju. To jest zobowiązanie, które zaciągamy wobec ofiar obu wojen, wszystkich wojen. Odpowiedzialność, która nas zobowiązuje w stosunku do ich pamięci i przyszłości przyszłych pokoleń – dodał.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że Polacy i Słoweńcy podczas I wojny światowej nie mieli swojego państwa i walczyli u boku armii austro-węgierskiej, a walki na froncie wschodnim były szczególnie krwawe.

Po uroczystościach na cmentarzu wojennym przywódcy oby krajów usiedli do rozmów. Była to już druga w przeciągu roku wizyta prezydenta Słowenii w Polsce.

 

Jakub Pędzich, fot. Jakub Szymczuk Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Jerzy Sieradzki
play
Słowo za Słowo (NS)- Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30