Czy prezydent jednak straci mandat?

19.02.2018

Od kilku tygodni w Mielcu wrze, po tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania prezydentowi Danielowi Kozdębie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Pojawiają się spekulację kiedy komisarz wyborczy zdecyduje czy wygasić mandat prezydenta Mielca i kto ma zostać p.o. prezydenta wskazanego przez wojewodę podkarpacką. Póki co jednak całe postępowanie jest zawieszone, dopóki komisarz nie otrzyma informacji, że wszystkie orzeczenia lekarskie w sprawie prezydenta Kozdęby są prawomocne.

I tutaj pojawia się problem – wyjaśnia Ewa Korona z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu. – Ustawa o świadczeniach zdrowotnych nie wymienia komisarza wyborczego wśród podmiotów, którym ZUS może przesłać orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Teraz musimy ustalić czy prezydent Kozdęba się odwołał od decyzji ZUS w sprawie przyznawania świadczenia rehabilitacyjnego czy nie – mówi.

Jak dodaje przedstawicielka tarnobrzeskiej delegatury, procedury mogą potrwać jeszcze kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli faktycznie komisarz stwierdzi wygaszenie mandatu, przekaże taką informację do wojewody i do przewodniczącego Rady Miejskiej w Mielcu. Wówczas wojewoda podkarpacki w imieniu premiera wyznaczy komisarza wyborczego.

Posłuchaj:
Ewa Korona
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna i Sebastian Curyło
play
Słowo za słowo (M) - Justyna Kołodziej, Marcin Zaród
play
Słowo za słowo (M) - ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN